V prvý deň na burze jeho akcie spadli o 7,6 percenta na necelých 42 dolárov. Počiatočná verejná ponuka (IPO) bola 45 dolárov. Pri tejto cene akcií trhová kapitalizácia firmy vychádza len na zhruba 69 miliárd dolárov. Pred vstupom na burzu sa pritom hodnota Uberu odhadovala až na 120 miliárd dolárov.

Navyše v pondelok, čo bol druhý deň na burze, sa akcie Uberu prepadli ešte nižšie na cenu 38 dolárov za kus.

Analytici vstup Uberu hodnotia ako neúspech, i keď prvý deň na burze nemusí znamenať dlhodobú pohromu. Za neoslnivým výsledkom stojí niekoľko faktorov.

Spochybňovanie biznis modelu

V prvom rade firme uškodilo to, že napriek rastu počtu aktívnych zákazníkov a počtu jázd je jej hospodárenie stále stratové. Spoločnosť s online taxi službou, ktorá funguje už desať rokov, predpovedá, že v tomto roku bude mať najvyššiu stratu vo svojej histórii. V minulom roku firma prerobila 1,85 miliardy dolárov a hoci to znamenalo zníženie straty o 15 percent, je stále obrovská.

Straty firmy podľa odborníkov vznikajú pre obrovské investície, ktoré smerovali nielen na pokrytie nových obchodných teritórií, ale aj na budovanie nových služieb, ako je spoločnosť na doručovanie jedla Uber Eat.

Na druhej strane spoločnosti stále rastú tržby aj počty užívateľov. V minulom roku mala tržby 11,3 miliardy dolárov, čo znamená medziročný nárast o 43 percent. To však nemusí trvať večne. Rast tržieb sa totiž v poslednom štvrťroku minulého roka výrazne spomalil.

Problém Uberu je aj v tom, že jeho hlavná služba - prevoz ľudí - nie je jedinečná a čelí konkurencii, pričom príjmy začínajú javiť tendenciu stagnácie. „Preto nie je jasné, ako by sa mohol dostať v dohľadnom čase do čiernych čísel,“ vysvetľuje analytik J&T Banky Stanislav Pánis.

Niektorí ekonómovia dokonca pochybujú o udržateľnosti jeho biznis modelu. „Uber stráca viac peňazí ako ktorýkoľvek start-up v histórii a nemá žiadnu jasnú cestu k ziskovosti,“ tvrdí pre agentúru Bloomberg profesor Len Sherman z Columbia Business School.

Uber si tiež na vstup nevybral šťastný deň. Práve v piatok začali platiť nove clá USA voči Číne, ktoré ohrozujú vzájomný obchod. Nervozita a neistota na trhoch bola preto dosť vysoká. Odborníci si myslia, že to však malo len malý vplyv na neúspešný vstup na Wall Street.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa