„Turecké ozbrojené sily spolu so Sýrskou národnou armádou práve spustili operáciu Prameň mieru (Mierová jar upravené 11:18) proti teroristom z PKK/YPG a Dáišu (arabský akronym Islamského štátu) v severnej Sýrii. Naším cieľom je zabrániť vytvoreniu teroristického koridoru cez naše južné hranice, ako aj nastolenie mieru v tejto oblasti,“ napísal na Twitteri turecký prezident.

Začiatok tureckej ofenzívy potvrdil aj hovorca kurdských síl s tým, že na severe Sýrie došlo k vzdušným útokom tureckého vojenského letectva podporovaných delostreleckou paľbou. Jedným z terčov útokov je aj pohraničné mesto meste Rás al-Ajn. Kurdské milície Oddiely ľudovej obrany (YPG) ovládajú na severe Sýrie územie východne od rieky Eufrat.

Ankara ich pokladá za odnož Strany kurdských pracujúcich (PKK), ktorá je v Turecku považovaná za teroristickú organizáciu. YPG pomáhali americkým jednotkám v boji proti teroristickej organizácii IS. Američania sa však pred pripravovanou tureckou ofenzívou zo severu Sýrie stiahli.