Správa vyšla práve v čase, keď Etiópia ako jedna z najrýchlejšie rastúcich ekonomík Afriky uskutočňuje ekonomický experiment – pozýva svetový odevný priemysel, aby zriadil svoje firmy v etiópskych priemyselných parkoch pribúdajúcich „ako huby po daždi“, uviedla agentúra AP.

„Dychtivosť vlády prilákať zahraničné investície viedla k tomu, že propaguje najnižšiu základnú mzdu v porovnaní s ostatnými krajinami vyrábajúcimi oblečenie – teraz je táto mzda stanovená na 26 dolárov mesačne,“ uviedli v správe autori Paul M. Barrett a Dorothee Baumannová-Paulyová.

Pre porovnanie, čínski zamestnanci odevného priemyslu zarábajú 340 dolárov mesačne a v Keni majú mesačnú mzdu v prepočte 207 dolárov.

Novovybudované priemyselné parky a celá škála finančných stimulov pritiahli výrobcov niektorých známych svetových značiek – medzi nimi H&M, Gap a PVH. Títo producenti zamestnávajú desaťtisíce Etiópčanov v sektore, kde podľa predpovedí vlády bude jedného dňa objem predaja za miliardy dolárov.

Nová správa vychádza z návštevy priemyselného parku Hawassa, vlajkovej lode medzi takýmito parkmi, ktorý bol otvorený v júni 2017 v južnej Etiópii a v súčasnosti zamestnáva 25-tisíc ľudí. Etiópski lídri sa často chvália týmto priemyselným parkom 225 kilometrov južne od metropoly Addis Abeba a pozývajú tam vplyvných zahraničných predstaviteľov.

Podľa spomínanej správy väčšina mladých etiópskych zamestnancov sotva so mzdou vystačí do konca mesiaca a nie sú schopní podporovať členov rodiny. „Nespokojní zamestnanci, pomerne slabo vyškolení, protestujú štrajkmi alebo podávaním hromadných výpovedí. Produktivita v továrňach v priemyselnom parku Hawassa je typicky nízka, pričom rozčarovanie a odovzdanosť sú mimoriadne citeľné,“ píše sa v správe.

Prevádzku tovární tiež často nečakane preruší etiópska politika. „Etiópska vláda by mala riešiť etnické napätie v Hawasse a na iných miestach,“ upozorňuje správa. Autori vyzývajú vládu, aby zaviedla do praxe dlhodobý ekonomický plán na posilňovanie odevného priemyslu a aj minimálnu mzdu, ktorá zaistí dôstojné životné podmienky.