Poslanci opozičného Smeru-SD podávajú trestné oznámenie na sudkyňu Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) Pamelu Záleskú, ktorá v pondelok vyniesla rozsudok v prípade bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika. Oznámil to predseda Smeru-SD Robert Fico s tým, že trestné oznámenie súvisí s podozrením zo spáchania trestného činu ohýbania práva.

Fico vyhlásil, že od samého začiatku išlo o typický politický proces, ktorý možno porovnať s procesmi z 50. rokov minulého storočia. „Tento proces, vedený sudkyňou Záleskou, bol ešte horší,“ skonštatoval.

Sudkyňa odsúdila D. Kováčika na 14-ročný trest podľa šéfa Smeru-SD na základe „prakticky ničoho“. Bývalého špeciálneho prokurátora označil Fico za nevinného človeka.

Obžalovaný Dušan Kováčik na Špecializovanom trestnom súde.
Neprehliadnite

Špecializovaný trestný súd uznal D. Kováčika za vinného a odsúdil ho na 14 rokov nepodmienečne

„Je neuveriteľné, ako svojvoľne sudkyňa rozhodovala. Stále odmietala vykonávanie dôkazov v prospech Dušana Kováčika,“ tvrdí. Záleská podľa neho konala od samého začiatku až po koniec svojvoľne. Vytkol aj podľa jeho slov priateľský vzťah sudkyne s novinárkou Monikou Tódovou.

Tá, ako podotkol, písala články proti D. Kováčikovi. „O akej objektivite môžeme hovoriť v tejto súvislosti,“ skonštatoval. Fico, ktorý si prišiel vypočuť rozsudok nad Kováčikom priamo na ŠTS do Pezinka, obvinil novinárov a „zablahoželal“ im za „špinavú robotu“.

Na snímke v popredí predseda NR SR Boris Kollár (Sme rodina) počas tlačovej konferencie na tému Prepustenie Vladimíra Pčolinského, bezpečnostná situácia na Slovensku a závažné politické vyhlásenie 31. augusta 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Kollár a Pellegrini vyzvali, nech politici nehodnotia rozhodnutia generálnej prokuratúry

K rozsudku voči Dušanovi Kováčikovi  sa vyjadrila aj mimoparlamentná strana Hlas-SD. V stanovisku uviedla, že rešpektuje rozhodnutia súdov, no zároveň vníma, že rozsudok nie je právoplatný. „Preto počkáme na definitívny verdikt,“ povedala pre TASR hovorkyňa Hlasu-SD Patrícia Medveď Macíková.

Bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika odsúdil v pondelok ŠTS v Pezinku na 14-ročné väzenie. Vymeral mu aj trest prepadnutia majetku. Podľa súdu je vinný vo všetkých štyroch bodoch obžaloby.

Mal pomáhať zločineckej skupine takáčovcov, zobrať úplatok, ako aj vynášať informácie o prebiehajúcich trestných konaniach zo špeciálnej prokuratúry. Rozsudok nie je právoplatný.