Poslanci Národnej rady SR schválili zmenu Ústavy SR v súvislosti s predčasnými voľbami. Skrátiť volebné obdobie parlamentu bude možné uznesením, na ktorého schválenie bude potrebných aspoň 90 hlasov poslancov.

Poslanci rokovali o zmene ústavy potom, ako v závere minulého roka parlament vyslovil nedôveru vláde Eduarda Hegera. Predstavitelia bývalej štvorkoalície sa už dohodli aj na možnom termíne predčasných volieb 30. septembra. Na skrátenie volebného obdobia parlamentu bolo však podľa nálezu Ústavného súdu SR potrebné upraviť ústavu, aby bol takýto krok ústavne konformný.

Ďalšie dôležité správy

Poslanci parlamentu SR schválili sadzbu dane z pridanej hodnoty (DPH), ktorá sa dočasne zníži na 10 %, a to nielen na lanovky či vleky, ale aj na reštauračné a stravovacie služby. Vyplýva to z pozmeňujúceho návrhu poslanca Karola Kučeru (OĽANO) k vládnej novele zákona o DPH, ktorú v utorok schválila Národná rada (NR) SR. Na snímke podpredseda vlády a minister financií SR Igor Matovič (OĽANO) po hlasovaní počas 78. zasadnutia NR SR 6. decembra 2022 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Matoviča nahradí v medzinárodných finančných inštitúciách Eduard Heger