Výrazné rozdiely medzi deklarovaným a skutočným množstvom mäsa v sleďovom šaláte vytkla česká inšpekcia reťazcu Lidl už začiatkom tohto roka a zaradila ho na zoznam falšovaných potravín. V ôsmich z deviatich skúmaných balení namerala od 30 až do 79 percent menej ryby ako výrobca uvádzal na obale.

Laboratórne testy šalátov, ktoré česká inšpekcia odobrala zhruba o 2 mesiace neskôr, opäť ukazujú na ten istý problém. Poľská spoločnosť Lisner Spółka z Poznane, ktorá produkt vyrába pod privátnou značkou Lidla - Toppo, podliezla sľúbené množstvo ryby o 19 až 59 percent.

„Vo všetkých piatich kontrolovaných baleniach tohto výrobku bola zistená nižšia hmotnosť rybieho mäsa než výrobca deklaroval na obale,“ informoval hovorca českej inšpekcie Pavel Kopřiva.

V 150-gramovom šaláte sa namiesto 22,5 gramu mäsa teda prakticky nachádzalo 18 alebo len 9 gramov ryby. Aj keby výrobca dodržal uvádzané dávky, je zarážajúce, že predpisy vôbec umožňujú vydávať za sleďový šalát produkt, v ktorom tvorí ryba iba mizerný 15-percentný podiel.

Šaláty z kontrolovanej výrobnej dávky už dávno nie sú na pultoch českého reťazca. Dátum spotreby im uplynul 29. apríla 2017.

Za klamlivé označenie šalátov hrozí Lidlu v Česku mastná pokuta, ktorá sa môže vyšplhať až do výšky 50 miliónov českých korún.

Poľský šalát z Lidla opäť visí na zozname falšovaných potravín

Zdroj: SZPI