Poľsko sa s USA rozprávalo o možnom zdieľaní atómových zbraní s cieľom bojovať proti ruskej hrozbe. Podľa agentúry Bloomberg o tom informoval poľský prezident Andrzej Duda.

Najväčší východoeurópsky člen NATO navyšuje svoje vojenské výdavky v reakcii na vojnu na Ukrajine, ktorú vo februári spustil ruský prezident Vladimir Putin. Predstavitelia Poľska však doteraz neinformovali o tom, že by so spojencami rokovali o jadrových zbraniach, ktoré by slúžili ako prostriedok odstrašenia.

Dudove slová vyvolávajú otázky o tom, či by mohli americké jadrové zbrane po prvý raz nájsť domov v krajine, ktorá sa kedysi nachádzala na opačnej strane železnej opony.

Ak sa tak stalo, tak by to išlo proti všetkému, pred čím Putin varoval Západ. Ten povedal, že Rusko odpovie na akékoľvek rozšírenie vojenskej kapacity NATO smerom ďalej na východ.

Téma ostáva otvorená

„Problémom je, v prvom rade, že nemáme jadrové zbrane,“ povedal Duda v rozhovore pre poľské noviny Gazeta Polska. Podľa neho vždy existuje potenciálna možnosť zúčastňovať sa na jadrovom zdieľaní.

To môže zahŕňať napríklad poskytnutie sprievodných či prieskumných stíhačiek pre jadrové misie alebo poskytnutie lietadiel schopných dvojakého využitia – konvenčného a jadrového. Okrem toho je v hre aj možnosť umiestnenia jadrových zbraní na území krajiny. Spojenci, akými sú Nemecko, Belgicko, Holandsko, Taliansko a Turecko, už na svojom území takéto americké zbrane majú.

Podľa diplomata z prostredia Varšavy môžu Dudove slová potenciálne zahŕňať ktorúkoľvek z týchto možnosti. Dodal, že umiestnenie jadrových zbraní na území Poľska by bolo v bezpečnostnom záujme tejto krajiny, regiónu a celej Európy.

„S americkými lídrami sme hovorili o tom, či USA takúto možnosť zvažujú,“ vyjadril sa na margo zdieľania zbraní Duda s tým, že téma je stále otvorená.

Ďalšie dôležité správy

Putin postavil na nohy celý svet.
Neprehliadnite

Prečo by sa Západ už konečne mal prestať báť, že Rusko použije jadrové zbrane? vysvetľuje Bond