V súdnom procese s bývalým špeciálnym prokurátorom Dušanom Kováčikom vypovedal v stredu aj podnikateľ Viliam Ružička (na titulnej snímke). Pred samosudkyňou Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku Pamelou Záleskou vypovedal, že o dotknutých trestných činoch nič nevie. Hlavné pojednávanie bude pokračovať vo štvrtok 8. júla o 9.00, vypovedať má aj bývalý šéf Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovít Makó.

„Neviem nič uviesť k trestným činom, ktoré sú predmetom obžaloby, nemám k tomu čo povedať. Obžalovaného poznám zo športovej stránky, synovci obžalovaného hrávali hokej v Trenčíne. Obžalovaný zvykol prísť na zápas," uviedol na súde Ružička.

zaujatý sudca foto kovacik
Neprehliadnite

Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik sa necíti byť vinný, dohodu o vine a treste odmietol

Dušan Kováčik mal podľa obžaloby spolupracovať so skupinou takáčovcov. Šéfovi skupiny Ľubomírovi Kudličkovi mal pomôcť pri prepúšťaní z väzby, za čo mal zinkasovať 50-tisíc eur. S Dušanom Kováčikom o pomoci Kudličkovi mal komunikovať podľa výpovede Mateja Zemana, člena skupiny takáčovcov, práve Ružička. „Neviem si to vysvetliť, prečo som bol takto označený," reagoval Ružička.

Počas výsluchu Ružička spresnil, že sa s Dušanom Kováčikom pozná 11 rokov. To, že by sa stretávali mimo hokeja, odmietol. „Nikdy som s Kudličkom neriešil žiadne pracovné veci. Stretávali sme sa sporadicky. Neviem ani, či sa Dušan Kováčik a Kudlička poznali," reagoval na otázky prokurátora. Nepamätá si ani, kedy sa s Dušanom Kováčikom stretol, podľa jeho slov nemá na Dušana Kováčika ani kontakt. Zdôraznil tiež, že žiadne peniaze od Kudličku nevzal. „Nepoznám ani osobu, ktorá bola predo mnou ako svedok," povedal Ružička. Pred ním viac ako päť hodín vypovedal Zeman.

Súdne pojednávanie s bývalým šéfom úradu Špeciálnej prokuratúry Dušanom Kováčikom na  Špecializovanom trestnom súde v Pezinku, ktorý e obvinený zo zločinu zneužitia právomoci verejného činiteľa, obzvlášť závažného zločinu prijímania úplatku, zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a z prečinu ohrozenia dôvernej a vyhradenej skutočnosti.
Neprehliadnite

Člen skupiny takáčovcov vypovedal na súde, ako dávali úplatky aj Kováčikovi

Na ŠTS sa v stredu začalo hlavné pojednávanie s bývalým špeciálnym prokurátorom Dušanom Kováčikom Pojednávanie je naplánované na viac dní. Bývalý špeciálny prokurátor sa rozhodol v stredu vypovedať. Vyhlásil, že je nevinný a odmietol návrh na uzavretie dohody o vine a treste.

Národná kriminálna agentúra zadržala bývalého špeciálneho prokurátora koncom októbra minulého roka. Svojej funkcie sa vzdal krátko po obvinení. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry v tejto veci podal v apríli tohto roka na súd obžalobu na Dušana Kováčika. Čelí obžalobe zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, zo zločinu prijímania úplatku, zo zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa a z prečinu ohrozenia dôvernej a vyhradenej skutočnosti.

Bývalý šéf úradu Špeciálnej prokuratúry Dušan Kováčik na pojednávaní na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku 7. júla 2021.
Zdroj: NMH / Matej Kalina
Bývalý šéf úradu Špeciálnej prokuratúry Dušan Kováčik na pojednávaní na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku 7. júla 2021.