Zdá sa, že z jedného z dvoch prasknutých plynovodov v Baltskom mori zrejme prestal unikať zemný plyn, uviedla Dánska energetická agentúra na sociálnej sieti, ktorú cituje americká tlačová agentúra AP. Tento týždeň uniklo z poškodeného plynovodu Nord Stream do vzduchu veľké množstvo metánu, ktorý je významným skleníkovým plynom.

Dánska agentúra v sobotu na Twitteri uviedla, že spoločnosť, ktorá prevádzkuje plynovod Nord Stream 2 ju informovala, že tlak v plynovode, ktorý vedie z Ruska do Nemecka, sa zrejme stabilizoval.

„To naznačuje, že únik plynu v tomto plynovode sa zastavil," skonštatovala agentúra.

Hovorca prevádzkovateľa Ulrich Lissek uviedol, že tento jav znamená, že „buď je plynovod úplne prázdny, alebo tlak plynu v plynovode a vody mimo neho dosiahol rovnováhu".

V pondelok bol oznámený únik plynu práve na nespustenom plynovode Nord Stream 2, a to v blízkosti dánskeho ostrova Bornholm. Deň na to oznámili švédske úrady, že na druhom plynovode Nord Stream 1 došlo k úniku plynu na dvoch miestach.

Ďalšie dôležité správy

JB 44 Oslo - Nórsky premiér Jonas Gahr Störe gestikuluje počas tlačovej konferencie ohľadne situácie na Ukrajine v Osle 24. februára 2022. Nórsko, ktoré nie je členskou krajinou Európskej únie, vyhlásilo, že sa pridá k sankciám, ktoré voči Rusku plánuje zaviesť EÚ v súvislosti s dianím na Ukrajine. V Nórsku sa takisto podľa plánu v druhej polovici marca uskutočnia rozsiahle manévre NATO s názvom Cold Response, informuje TASR na základe správy prevzatej z agentúry AFP. Ruské pozemné sily začali v
Neprehliadnite

Po poškodení Nord Streamov pomôžu spojenci posilniť bezpečnosť Nórska