Británia, Francúzsko a Nemecko pomôžu Nórsku posilniť bezpečnosť na mori, uviedol dnes nórsky premiér Jonas Gahr Störe. Deje sa tak v súvislosti s poškodením plynovodov Nord Stream. Švédska premiérka Magdaléna Anderssonová tiež oznámila, že policajti zo Švédska budú na vyšetrovaní tohto incidentu spolupracovať s kolegami z Dánska a Nemecka.

Nórsko, ktoré sa stalo najväčším dodávateľom plynu v Európe a ktoré patrí k hlavným svetovým producentom ropy, má viac ako 90 polí pre ťažbu týchto energetických surovín, z ktorých väčšina je napojená na sieť potrubia v dĺžke asi 9-tisíc kilometrov, píše agentúra Reuters.

Störe dnes povedal, že „s našimi spojencami rokujeme o zvýšenej prítomnosti" na mori v oblastiach, kde Nórsko ťaží suroviny. „Súhlasili sme s tým, že k tomu prispeje Nemecko, Francúzsko a Británia." Oznámil, že okolo nórskej ťažobnej infraštruktúry „bude viditeľnejšia vojenská prítomnosť" a ubezpečil, že nič nenaznačuje, že by Nórsku alebo jeho ťažobnej infraštruktúre hrozilo nejaké priame nebezpečenstvo.

O únikoch z plynovodov Nord Stream 1 a Nord Stream 2, ktoré vedú po dne Baltu z Ruska do Nemecka, tento týždeň informovali dánske a švédske úrady. Podľa Európskej únie aj politikov z jednotlivých európskych krajín stoja za poškodením plynovodov úmyselné útoky. Zatiaľ však nie je jasné, čo presne poškodenie spôsobilo.

„Je samozrejme dôležité zistiť, čo sa stalo, príčinu únikov plynu," povedala dnes švédska premiérka Anderssonová. „Dohodli sme sa, že polícia vo Švédsku, Dánsku a Nemecku by mala spolupracovať s cieľom objasniť, čo sa stalo," dodala.

Ruský prezident Vladimir Putin dnes obvinil Spojené štáty a ich spojencov, že plynovody poškodili oni.

Ďalšie dôležité správy

KK42 -  Na leteckej snímke z 29. septembra 2022 poskytnutej dánskymi ozbrojenými silami únik plynu z plynovodu v Baltskom mori. Začiatkom týždňa zaznamenali na plynovodoch úniky na troch miestach potrubí, ktoré sú položené na dne Baltského mora v hĺbke asi 80 metrov. Úniky spôsobili veľký výbuch. Plynovody síce nefungovali, ale je v nich natlakovaný plyn, ktorý stále uniká. Podľa Dánska bude trvať najmenej týždeň, kým únik zastavia. FOTO TASR/AP
In this photo provided by the Armed Forces of Denm
Neprehliadnite

Nord Stream zrejme poškodili explózie so silou niekoľkých stoviek kilogramov výbušnín