V pondelok poobede, tri dni po spustení rezidenčného parkovania v Petržalke, je na pomedzí Dvorov a Lúk v uliciach pokoj. Modré čiary, ktoré signalizujú miesta vyhradené pre rezidentov, sú úhľadne nakreslené a dobre viditeľné, keďže sú čerstvé. Voľných miest na parkovanie je pomerne veľa.

Lenže Petržalka nikdy nemala problém s parkovaním cez deň. Kritická situácia nastáva večer a v noci, pretože táto mestská časť slúži pre Bratislavčanov skôr ako nocľaháreň, hoci aj firiem tam pribúda.

Nevedomosť a obavy

V Petržalskej tržnici v Lúkach je poloprázdno. Čašníkovi ani slečne pri pokladni v miestnej kaviarni nie je do reči a o parkovaní sa ako nevodiči nechcú vôbec baviť. Zhovorčivejšia je dôchodkyňa so psom pre jedným z panelákov na Smolenickej ulici. Hoci sama býva v starej Petržalke pri železničnej stanici a tu je na návšteve u syna, na novom parkovaní sa jej nepozdáva to, že aj keď si človek zaplatí, nemá miesto na parkovanie isté.

„Podnikatelia majú svoje autá na našich miestach a nikoho to netrápi,“ dodáva Kvetoslava Tomaškovičová. Tiež sa jej nepáči to, že niektorí cezpoľní odstavia svoje autá pri železničnej stanici v Petržalke aj na týždeň a idú pracovať do Viedne.

Ostatní Petržalčania, s ktorými sa TREND rozprával potvrdili, že s parkovaním je v tejto mestskej časti problém. Dúfajú, že rezidenčné parkovanie prečistí parkoviská. Na druhej strane nás prekvapilo, že napriek silnej mediálnej kampani mestskej časti a informatívneho webu neovládali detaily parkovacej politiky a netušili, že ani rezident nemá nárok na miesto pre auto pred svojim panelákom. Sťažovali sa len, že im susedia parkujú na „ich“ miestach. Pocit, že verejný priestor je ich a môžu ho bezplatne okupovať autami je nielen u Petržalčanov silno zakorenený.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa