Tvrdia, že zvyšujúci sa tlak obchodných reťazcov na výrobcov potravín je dôsledkom politiky rezortu a ministra pôdohospodárstva. Pre TASR to uviedol predseda predstavenstva Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov Milan Lapšanský.

„Aktuálna situácia je dôsledkom nesprávne zvolenej politiky od roku 2020. Všetky legislatívne kroky, ktoré za viac ako dva roky ministri zrealizovali, smerovali k výraznému posilneniu obchodníkov na úkor výrobcov potravín," uviedol Lapšanský.

Tvrdí, že šéfovia rezortu legalizovali nekalé obchodné praktiky, znížili pokuty pre reťazce za pokazené potraviny, procesne zvýhodnili obchodníkov pri riešení kontrol na úkor štátnej kontroly a zrušili povinnosť uvádzať polovicu slovenských potravín v letákoch.

Pekári, cukrári a cestovinári apelujú na súčasného ministra pôdohospodárstva Samuela Vlčana, aby znova prijal za svoju tému posilňovanie postavenia spracovateľov potravín v potravinovom dodávateľskom reťazci. Viacero možností, ako to urobiť, už podľa jeho slov ministrovi i predsedovi vlády Eduardovi Hegerovi navrhli.

„Ak sa konečne ministerstvo nespamätá a nezačne podnikať legislatívne kroky v prospech slovenských výrobcov potravín, potravinársky sektor na Slovensku skolabuje," upozornil predseda zväzu.

Vlčan sa koncom minulého týždňa vyjadril, že cenová politika nemôže víťaziť nad kvalitou potravín. Reagoval na výhrady výrobcov potravín, ktorí majú problémy s dodávaním tovaru konkrétnym obchodníkom, lebo podľa nich preferujú cenovú politiku pred kvalitou potravín. MPRV SR podľa jeho slov odmieta, aby obchodníci tlačili na kohokoľvek do zmien receptúr a zloženia výrobkov s cieľom zlepšiť svoj profit na úkor spotrebiteľa.

Ďalšie dôležité správy

KK30 Versailles - Na snímke pekár Hugo Hardy pripravuje bagety na predaj v pekárni vo Versailles 26. októbra 2021. Celosvetové zvýšenie cien pšenice po zlej úrode v Rusku núti francúzskych pekárov zvýšiť cenu bagiet vo Francúzsku. FOTO TASR/AP
Baker Hugo Hardy prepares baguettes to be sold at Bigot bakery in Versailles, west of Paris, Tuesday, Oct. 26, 2021. A worldwide increase in wheat prices after bad harvests in Russia is forcing French bakers to raise the price of that staple of life in Fra
Neprehliadnite

Pekári vyzývajú štát a poslancov na zamedzenie kolapsu odvetvia