Na Facebooku ste kritizovali plagiátorstvo predsedu parlamentu Andreja Danka, status ocenilo vyše 14-tisíc ľudí. Prečo ste ten status napísali?

Potrebovala som vypustiť paru. Bola som frustrovaná z toho, že sú ľudia, ktorí si vybavia veci po známosti alebo za peniaze, rigoróznu prácu, dotáciu či projekt. Bez toho, aby museli presvedčiť svojou kvalitou. Je to výsmech všetkým tým, ktorí si svoju prácu robia poctivo. Zrazu som mala taký pocit márnosti, že sa mi ani nechcelo ísť do práce.

Kde pracujete?

Venujem sa výučbe a výskumu matematiky a informatiky na Fakulte riadenia a informatiky Žilinskej univerzity. Pomyslela som si, aký má význam opravovať tie tony programov a kódov, hľadať a opravovať chyby študentov? Všetko je to zúfalo nezaplatené. Jediné, čo za to máme, je prestíž a úcta za prácu, ktorú robíme. A potom aj to niekto celé pošliape a ešte k tomu je to ústavný činiteľ. A naše vlastné ministerstvo, ministerstvo školstva, to pošliape druhýkrát.

Tou vlažnou reakciou?

Je zúfalé, že vedenie ministerstva jasne nepovedalo aspoň to, že sa to robiť nemá. Stačilo plagiátorstvo odsúdiť a dištancovať sa od takých praktík, ale oni zostavia komisiu. Načo bude taká komisia? Aby zahladila stopy? Aby sa na celú kauzu zabudlo? Ministerka školstva povie, že ona si počká na výsledky, že nemôže retroaktívne uplatňovať súčasný právny stav na vtedy odovzdané práce. To je veľmi nefér voči všetkým učiteľom, ktorí sa snažia učiť a pracovať slušne.

Ako máte na škole ošetrené, aby študenti záverečné práce nekopírovali?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa