Je ťažké robiť predpovede, najmä pokiaľ ide o budúcnosť. Tak je to určite aj v prípade akciových trhov, píše Bloomberg

Vlani o tomto čase by si priemerne zdatný stratég netipol, že najvýkonnejším akciovým indexom na svete v roku 2021 bude ten z Mongolska, alebo že reťazec kín AMC ponúkne výnos približne 1 200 percent. Napriek zavretým kinám počas pandémie a celosvetovému trendu preskupenia divákov z kín do sledovania filmov a seriálov online.

Ešte menej z analytikov predpovedalo hlboký prepad akciového trhu v Číne.

A zatiaľ čo väčšina analytikov predvídala oživenie po prepade spôsobenom pandémiou na začiatku prvej vlny nákazy, len málokto predpovedal následnú zúrivosť tzv. akciovej „rally", ktorá posunula európske a americké akcie k rekordom.

Síce hlavný akciový index, ktorý kopíruje vývoj akcií 500 najväčších firiem v USA poklesol po objavení sa omikronového variantu covid-19, stále nemôžme hovoriť o zvrátení pozitívneho trendu a negatívnom scenári pre ďalšie obdobie.

S&P 500 Index, vývoj od januára 2021
Zdroj: tradingview.com
S&P 500 Index, vývoj od januára 2021

 

Napriek týmto špeciálnym prípadom existovali v tomto roku širšie témy, ktoré definovali trh. Aj keď sa niektoré predpovede môžu ukázať ako nesprávne, pravdepodobne by me v roku 2022 mali venovať pozornosť týmto témam:

Prispôsobiť sa covidu

Vývoj pandémie bol hlavnou hnacou silou trhu už takmer dva roky. Začiatkom roka 2020 spôsobila krach na burzách a diery v ekonomikách, ale následné signály pre vývoj vakcín a ich následné používanie v celom svete, umožnili znovuotvorenie ekonomík.

Aktuálne obavy z omikronového variantu vyvolali vlnu prepadov na svetových akciových indexoch. Je to stále boj, avšak už poznáme karty súpera, teda vírusu a farmaceutické spoločnosti ako aj stakeholderi v štátoch či vo firmách im vedia čoraz viac čeliť.

Prvá vlna pandémie v marci 2020 spôsobila hlboký prepad akciových trhov skokovo 35 percent. Ale stačilo pol roka, aby sa trhy vrátili naspäť na úrovne pred covidom. A silnejšie, ako kedykoľvek pred tým.

Takže žiaden stres a panika. Aspoň zatiaľ.

British Prime Minister To Lay Out Winter Covid-19 Plan
Neprehliadnite

Veľký skok v evolúcii koronavírusu: Vedci sú na pozore, finančné trhy sa prepadajú

Väčšina stratégov očakáva, že sa vírus stane v budúcom roku len postrannou témou, keďže príchod antivirotických tabletiek od spoločností Pfizer a Merck sa pridá do arzenálu zbraní proti smrteľnej infekcii. Aj nové vakcíny budú reflektovať stále nové varianty koronavírusu.

Tento väčšinový názor sa nezmenil ani napriek varovaniam, že nový kmeň vírusu nemusí reagovať na existujúce liečby. Investori sú už viac nakloní téze, že už nás toho veľa v súvislosti s koronavírusom neprekvapí a farmafirmy alebo jednotlivé vlády budú vedieť po ťažkých predošlých dvoch rokoch vedieť na situáciu reagovať flexibilnejšie a najmä so skúsenosťou.

Aj keby vírus zmizol z našich životov, pravdepodobne by to stále definovalo smerovanie akciového trhu, pretože by neexistovali žiadne ďalšie dôvody na fiškálne a monetárne stimuly – dva z hlavných motorov tohtoročnej bujarosti na trhoch. A tak upokojenie a prípadne ukončenie pandémie, môže paradoxne vykoľajiť investorov o to viac.

Dekarbonizácia

Prechod na klimatickú neutralitu - tento rok sa ku nej spoločne zaviazali najväčšie svetové ekonomiky – od USA po Indiu. Vyššie ceny uhlíka a environmentálne dane zvyšujú výrobné náklady pre priemyselné odvetvia, zatiaľ čo nedostatočné investície do fosílnych palív prispeli k prudkému nárastu nákladov na energiu, ktorý môže utlmiť rast a narušiť produkciu.

Na druhej strane, správcovia aktív od BlackRock Inc. po Nuveen tvrdia, že dekarbonizácia vytvára bezprecedentné investičné príležitosti.

Netreba sa pozerať ďaleko a s lupou, napríklad elektrické autá: akcie spoločnosti Tesla Motors od začiatku minulého roka vzrástli o viac ako 1 000 percent. Taktiež zaujal enormný záujem investorov o akcie spoločnosti Rivian, pri jej vstupe na americkú burzu v novembri tohto roku.

akcie Tesly Motors sa zhodnotili od začiatku pandémie o 1000 percent
Zdroj: tradingview.com
akcie Tesly Motors sa zhodnotili od začiatku pandémie o 1000 percent

 Rivian plánuje vyrábať elektromobily . Ich trhová hodnota nakrátko vzrástla na viac ako 100 miliárd dolárov, aj keď zatiaľ tržby spoločnosti v podstate neexistujú.

Vzhľadom na to, že v najväčšej európskej ekonomike v Nemecku je teraz vo vláde Strana zelených, dekarbonizačné akcie môžu po tohtoročnom poklese získať podporu pre ich rast v roku 2022. Platiť to môže pre firmy Siemens Gamesa Renewable Energy SA alebo Vestas Wind Systems A/S.

Čína

Peking tento rok zaviedol prudké opatrenia na obmedzenie ziskov čínskych technologických gigantov a zaviedol obmedzenia na poskytovanie pôžičiek realitným developerom, aby znížil štátnu závislosť od realitného sektora. To spôsobilo rapídny prepad celého realitného trhu v Číne.

Čínske akcie obchodované na burze v Hong Kongu patria v tomto roku medzi najhoršie na svete, zatiaľ čo index Nasdaq Golden Dragon China klesol o viac ako 50 percent od svojho februárového maxima. Index MSCI China je na najnižších hodnotách od roku 2006.

Napriek tomu mnohé investičné banky a analytici pristupujú k čínskym akciám konštruktívnejšie a je možné že tohtoročné prepady sú kandidátom na budúcoročné oživenie.

BlackRock to vidí tak, že vrchol regulácie v Číne prešiel a očakáva, že v novom roku začnú mať vplyv viac pro-ekonomické opatrenia, zatiaľ čo BNP Paribas predpovedá, že Peking prispôsobí svoju politiku voči realitným developerom a podpore súkromného sektora na kľúčovom ekonomickom stretnutí vládnej komunistickej strany ešte tento mesiac.

Alibaba Nanjing Headquarters
Neprehliadnite

Čína vymerala technologickým firmám pokuty za nenahlásenie starých kontraktov

„Veríme, že načasovanie pozície na vstup do čínskej investície je práve teraz ideálne," povedala portfóliová manažérka BlackRocku Lucy Liu.

V Goldman Sachs sú optimistickí, pokiaľ ide o investičné príležitosti spojené s budúcoročnou predvolebnou kampaňou prezidenta Si Ťin-pchinga „spoločná prosperita“. Taktiež pozitívne vnímajú čínsku stratégiu s obnoviteľnou energiou.

UBS Group tvrdí, že v Číne boli zavedené prísnejšie regulácie, avšak zisky a valuácie čínskych technologických spoločností sa majú zlepšovať.

The MSCI China Index, vývoj od januára 2021
Zdroj: tradingview
The MSCI China Index, vývoj od januára 2021

Metaverse

Rebranding Facebooku upriamil pozornosť na rastúci priestor ekonomickej aktivity mimo fyzického sveta, od sociálnych médií až po herné platformy. Výrobca čipov Nvidia a spoločnosť zaoberajúca sa videohrami Roblox sú len dve z akcií, ktoré vzrástli vzápätí po tom, čo Mark Zuckerberg zmenil značku spoločnosti, ktorú spoluzaložil, na Meta Platforms.

Metaverse je spojenie fyzického a virtuálneho sveta, ktorý umožňuje interakciu a plnohodnotný život v 3D prostredí. Používatelia metaverse vedia vzájomne komunikovať s ostatnými prostredníctvom svojich avatarov vo virtuálnej realite.

V skratke povedané ale zároveň veľmi trefne - metaverse je digitalizácia všetkého.

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg oznamuje, že spoločnosť Facebook sa premenuje na Meta počas virtuálneho podujatia v kalifornskom Sausalite vo štvrtok 28. októbra 2021. Nové meno bude zastrešovať služby ako Facebook či Instagram. Ide o verziu internetu pre virtuálnu realitu, ktorú tento americký technologický gigant vidí ako budúcnosť. FOTO TASR/AP 

Seen on the screen of a device in Sausalito, Calif., Facebook CEO Mark Zuckerberg announces their new name, Meta, during a virtual e
Neprehliadnite

Spoločnosť Facebook sa premenuje na Meta a sústredí sa na vybudovanie metaverza

Podľa generálneho riaditeľa Epic Games Inc. Tima Sweeneyho je metaverse - digitálny priestor, kde sa používatelia môžu stýkať, hrať hry a podnikať – príležitosťou v hodnote niekoľkých biliónov dolárov.

Metaverse sa v dohľadnej dobe môže stať ďalšou fázou internetu, nazývanou aj ako Web 3.0.

Digitálny model kabelky Gucci, ktorý sa dá použiť iba vo vesmíre herných platforiem, môže mať väčšiu hodnotu ako jej fyzická verzia.

metaverse
Zdroj: decrypt

 Je to preto, že ľudia teraz trávia viac času online ako interakciou vo fyzických priestoroch, tvrdí Morgan Stanley. A minúť peniaze na niečo nové v online svete, čo dôverne poznajú z fyzického sveta je pre nich príťažlivé.

Tento fenomén urýchlil aj vývoj pandémie. V čase, keď sme fyzické stretávanie brali ako nesamozrejmé, čoraz viac ľudí sa začalo cítiť v poriadku tak, že fungovanie v online priestore je už pre nich nový normál.

Predpokladá sa, že metaverse bude pokračovať v obľúbenosti a čoraz väčšom využívaní aj v nasledujúcich rokoch a môže sa reálne rozbehnúť, keď sa k párty pripojí napríklad spoločnosť Apple.

Konkrétne predpovede

Potenciálne budúce udalosti súvisiace s fenoménom čiernej labute, to znamená udalosti, ktorú nevedno predvídať, číhajú všade: od francúzskych prezidentských volie a od napätia na Taiwane až po plnohodnotnú krízu v tureckej ekonomike.

Problémy v dodávateľských reťazcoch budú naďalej pod drobnohľadom investorov. Aj globálne otepľovanie je ďalšou divokou kartou, ktorú obchodníci možno budú musieť tiež brať do úvahy.

Nie je preto žiadnym prekvapením, že medzi najvýznamnejšími svetovými stratégmi neexistuje konsenzus o smerovaní akciových trhov.

Zatiaľ čo Max Kettner z HSBC Holdings radí investorom, aby začali umenšovať akciové pozície v prvej polovici budúceho roka, UBS Global Wealth Management predpovedá presný opak - dobrý začiatok budúceho roka, po ktorom bude na konci roka nasledovať zhoršujúci sa výhľad.

Zatiaľ čo Goldman Sachs vidí, že trhy budú v budúcom roku stúpať, Bank of America má skôr skeptický pohľad a predpovedá nízke alebo negatívne zhodnotenie - ale v každom prípade volatilné výnosy v roku 2022.

Ilustračné foto  - virtuálna realita
Neprehliadnite

Zabudnite na Facebook, je tu Metaverse. Môže naštartovať svetovú ekonomiku