Variant, pomenovaný omikron, sa počas posledných dní rozšíril do viacerých krajín. Vlády väčšinou znovu pristupujú k obmedzeniu leteckého spojenia s JAR. Situácia na európskych akciových trhoch je priaznivejšia, hlavné indexy začali obchodovanie rastom.

Oslabovala väčšina trhov v Ázii

V Japonsku hlavný index tokijskej burzy Nikkei 225 odpísal 1,63 percenta na 28 283,92 bodu. Index CSI 300, ktorý zahŕňa najväčšie firmy na burzách v Šanghaji a Šen-čene, klesol o 0,18 percenta na 4 851,42 bodu.

Trhy oslabili nielen v Japonsku, ale aj v Číne, v Hongkongu alebo Sydney. Straty sú ale miernejšie ako v piatok, keď trhy prvýkrát reagovali na oznámenie o novom variante koronavírusu. Tá je podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) nebezpečná v tom, že má bezprecedentný počet mutácií.

„Finančné trhy budú zrejme kolísať celý tento týždeň," uviedli podľa agentúry AP analytici banky Mizuho.

KK36 New York - Burzový maklér na newyorskej burze 11. marca 2020 v New Yorku. Wall Street v stredu pokračovala po utorkovom (10. 3.) zotavení v páde. Kľúčový index Dow Jones Industrial Average stratil vyše 1400 bodov alebo 5,9 % a dostal sa do medvedieho teritória. FOTO TASR/AP
Trader Michael Gallucci works at his post on the floor of the New York Stock Exchange, Wednesday, March 11, 2020. Stocks are closing sharply lower on Wall Street, erasing more than 1,400 points from the Dow industrials,
Neprehliadnite

Wall Street sa výrazne oslabila. Kľúčový index Dow Jones zaznamenal najprudší pád v tomto roku

Prudko nadol sa v Ázii vydali aj akcie prevádzkovateľov kasín v Macau

Zrazili ich správy, že úrady tam cez víkend zatkli 11 ľudí podozrivých z napojenia na usporiadateľov zakázaných hazardných hier a prania špinavých peňazí.

Medzi zadržanými je aj Alvin Chau, zakladateľ jedného z najväčších hráčskych komplexov Suncity Group. Ten podľa médií vozí do Macaa veľmi bohatých ľudí, ktorí v kasínach utrácajú značné čiastky, a ktorým poskytuje aj doplnkové finančné služby.

žrebovací tiket
Neprehliadnite

Výťažky hazardných hier nesmerujú do prevencie, hazard ohrozuje mladých, tvrdí NKÚ

Akcie MGM China tak na burze v Hongkongu odpísali vyše desať percent, akcie Wynn Macau 7,8 percenta, zatiaľ čo akcie Sands China klesli o 5,3 percenta. Všetky tieto firmy sú miestne odnože amerických zábavných gigantov z Las Vegas. Macao je zvláštnou administratívnou oblasťou Číny a zároveň jedinou oblasťou v Číne, kde sú hazardné hry legálne.

V Európe je to optimistickejšie

Naopak v Európe začali akcie týždeň rastom. Paneurópsky index STOXX Europe 600 krátko po 11:00 SEČ pridával takmer 0,7 percenta zhruba na 467,1 bodu. Index DAX, ktorý sleduje obchodovanie na akciovej burze vo Frankfurte nad Mohanom, vykazoval rast o viac ako 0,3 percenta na 15 309 bodov, index parížskej burzy CAC 40 potom mal k dobru asi 0,7 percenta na 6 786 bodov.

V Británii akcie vykazujú ešte výraznejší zisk, hlavne vďaka telekomunikačnej spoločnosti BT Group, o ktorú má podľa médií záujem indický konglomerát Reliance. Index londýnskej burzy FTSE 100 pridával skoro jedno percento na 7 113 bodov.

New York
Neprehliadnite

Index burzy Nasdaq Composite sa vyšplhal na nové maximá, akcie koncernov stúpli