Finančnými trhmi na začiatku týždňa otriasli problémy čínskej firmy Evergrande Group, čo je najzadlženejší developer na svete. Ešte pred dvoma rokmi mala najhodnotnejšie akcie medzi stavbármi. V utorok 21. septembra jej akcie spadli na 10-ročné minimá pod päť hongkongských dolárov a stiahli so sebou celý tamojší index Hang Seng, ale aj akcie ďalších realitných firiem v Číne.

Ešte vlani sa jej akcie obchodovali za viac ako 25 hongkongských dolárov. Trhová kapitalizácia čínskeho developera sa prepadla z vlaňajších 41 miliárd dolárov na súčasných 3,7 miliardy.

Reakcia trhov

Kto pozná a sleduje realitu na čínskom trhu s nehnuteľnosťami, toho zrejme súčasné problémy Evergrandu neprekvapia. Ale investorov na Wall Street vystrašili, o čom svedčí aj to, že index Vix, ktorý je indikátorom volatility na trhu tiež nazývaný aj strachu sa výrazne zvýšil.

Čínsky bytový gigant Evergrande je na pokraji bankrotu
Neprehliadnite

Čínsky bytový gigant Evergrande je na pokraji bankrotu

Aj preto existuje potenciál rozšírenia „čínskej nákazy“ v podobe realitných akcií a dlhopisov aj na svetové finančné trhy. Napríklad cez zahraničných držiteľov jej dlhopisov, ktorí už rátajú s výraznými stratami. Nervozitu už vidieť aj na trhu s dlhopismi čínskych developerov v amerických dolároch. Ich objem sa odhaduje na 221 miliárd dolárov.

Po dvojdňových prepadoch, čínska centrálna banka napumpovala na čínske trhy hotovosť, čím na trhu zlepšila sentiment. Lenže to sú len jednorazové injekcie, ktoré neriešia podstatu problému čínskeho realitného trhu. Ten tvorí až 29 percent čínskeho HDP. Ak by krachol, ekonomika by to neustála.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa