Osud hlinikárne Slovalco v Žiari nad Hronom mala v rukách vláda, pri záchrane jednej z najdôležitejších fabrík pre žiarsky región i celé Slovensko zlyhala na celej čiare. Uviedol to predseda republikovej rady mimoparlamentnej strany Aliancia László Sólymos v reakcii na odstavenie posledných pecí v žiarskej hlinikárni. 

„Nechali padnúť na kolená jednu z najmodernejších a najekologickejších fabrík nielen na celoslovenskej, ale aj na celoeurópskej úrovni. Ekologický hliník pre ich nečinnosť budeme nútení nahradiť špinavým čínskym hliníkom. Pre neodbornosť a nedbanlivosť vládnych činiteľov stovky zamestnancov prídu o prácu a príjem, rovnaký osud čaká aj tisícky ľudí v subdodávateľských firmách Slovalca," skonštatoval Sólymos. Ako dodal, hlinikáreň bola najväčším zamestnávateľom v regióne a investovala aj do rozvoja mesta i celého regiónu.

Hlinikáreň Slovalco pôvodne prevádzkovala 226 elektrolýznych pecí, výrobu utlmila vlani v auguste. Rozhodnutie odstaviť posledných desať pecí na výrobu primárneho hliníka odsúhlasili v pondelok (9. 1.) akcionári spoločnosti. Ukončenie výroby sa má dotknúť približne 300 zamestnancov, v hlinikárni bude naďalej fungovať už len recyklačné centrum pre spracovanie procesného šrotu.

Slovalco dlhodobo žiada zmenu zákona o obchodovaní s emisnými kvótami a úpravu výšky kompenzácií pre energeticky náročné podniky na úroveň iných priemyselných krajín EÚ. Podnik plánuje technológiu udržiavať v takom stave, aby ju bolo možné opätovne spustiť. Náklady na opätovný reštart výroby odhaduje na takmer 100 miliónov eur.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke spustenie novej pretavovacej pece hliníkových procesných šrotov v a.s. Slovalco v Žiari nad Hronom 14. júna 2022. Touto investíciou rozširuje svoje zapojenie aj do obehového hospodárstva recykláciou použitého hliníka od svojich zákazníkov. Nakupovaním hliníkových šrotov, ktoré vznikajú v procese výroby u zákazníka a ich následným pretavením v Slovalcu sa tak vracia už použitý hliník späť do procesu výroby nových hliníkových výrobkov. FOTO TASR - Ján Krošlák
Neprehliadnite

Slovalco definitívne odstavuje aj posledných desať pecí. Vraj ide o dôsledok nečinnosti vlády