Organizácia Spojených národov v utorok opätovne potvrdila svoj záväzok rešpektovať „územnú celistvosť" Ukrajiny. Stalo sa tak po tom, ako začali prichádzať správy o predbežných výsledkoch hlasovania o pripojení k Rusku v štyroch okupovaných ukrajinských regiónoch. Západné krajiny vopred avizovali, že Ruskom zmanipulované referendá na Ukrajine neuznajú. 

„OSN je naďalej plne odhodlaná podporovať suverenitu, jednotu, nezávislosť a územnú celistvosť Ukrajiny v rámci jej medzinárodne uznaných hraníc," uviedla námestníčka generálneho tajomníka OSN pre politické záležitosti a budovanie mieru Rosemary DiCarlová na zasadnutí Bezpečnostnej rady (BR) OSN.

Veľvyslankyňa Spojených štátov pri OSN Linda Thomasová-Greenfieldová vyhlásila, že Spojené štáty majú v úmysle predložiť rezolúciu odsudzujúcu „takzvané referendá", ktorá vyzýva členské štáty, aby „neuznali žiadny zmenený štatút Ukrajiny a zaväzuje Rusko, aby stiahlo svoje jednotky z Ukrajiny".

„Ruské takzvané referendá, pokiaľ budú akceptované, otvoria Pandorinu skrinku, ktorú nebudeme môcť zavrieť," varovala.

„Ak sa Rusko rozhodne, že sa bude skrývať pred zodpovednosťou tu, v Rade, potom sa obrátime na Valné zhromaždenie OSN, aby vyslalo Moskve neklamný odkaz," povedala Thomasová-Greenfieldová.

Čínsky veľvyslanec pri OSN Čang Ťün na zasadnutí BR OSN uviedol, že pozícia a návrh jeho krajiny, ako vnímať a riešiť ukrajinskú otázku, sú konzistentné a jasné. „To znamená, že by sa mala rešpektovať suverenita a územná celistvosť všetkých krajín," dodal.

Valné zhromaždenie OSN, ktoré združuje 193 členských štátov OSN, už prijalo niekoľko rezolúcií odsudzujúcich ruskú agresiu voči Ukrajine.

Ďalšie dôležité správy

Volodymyr Zelenskyj vystupuje na BR OSN
Neprehliadnite

Ukrajina bude brániť svojich občanov v okupovaných oblastiach, povedal Zelenskyj