Dopyt po rope by mal tento rok klesnúť viac, než Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) pôvodne predpokladala. Poukazuje na to nová prognóza OPEC. Podľa OPEC klesne tohtoročný dopyt po rope o 9,06 milióna barelov denne (1 barel = 159 litrov). Dôvodom je pokračovanie nepriaznivej situácie v dôsledku pandémie nového koronavírusu.

Ceny ropy sa po nástupe pandémie v jarných mesiacoch prepadli, keď šírenie nového koronavírusu výrazne zasiahlo do cestovania a ekonomickej aktivity po celom svete. Aj keď viaceré krajiny začali začiatkom leta opatrenia zmierňovať, obavy z nástupu druhej vlny pandémie zabránili výraznejšiemu rastu cien ropy. OPEC predpokladá, že tento trend bude pokračovať aj v nasledujúcich mesiacoch.

WA 13 archív Port Arthur - Na archívnej snímke z 23. marca 2020 rafinéria Motiva, najväčšia rafinéria v Spojených štátoch amerických, ktorá sa nachádza v prístavnom meste Port Arthur v Texase. Cena americkej ľahkej ropy WTI sa v pondelok prepadla pod 15 USD za barel (159 litrov) na 21-ročné minimum. Dôvodom je pokračujúci pokles dopytu a obavy, že americké ropné zásobníky sa čoskoro naplnia. FOTO TASR/AP 

The Motiva refinery, the largest oil refinery in North America, is shown Monday, March 23,
Neprehliadnite

Nórsko plánuje v septembri znížiť dodávky ropy, aby zabránilo nadmernej ponuke

„Vývoj cien ropy a ropných produktov budú aj v 2. polroku tohto roka ovplyvňovať obavy z možnej druhej vlny infekcie, čo by znamenalo vyššie svetové zásoby ropy,“ uviedla organizácia v najnovšej správe.

Čo sa týka odhadu na budúci rok, OPEC zatiaľ ponechala prognózu nezmenenú. Tak ako v júli, aj teraz očakáva, že dopyt po rope sa v roku 2021 zvýši o 7 miliónov barelov denne. Organizácia však zároveň upozornila na neistoty, ktoré by mohli spotrebu ropy v budúcom roku negatívne ovplyvniť. K tým patrí vývoj dopytu po leteckej doprave, ďalej ekologickejšie autá s nižšou spotrebou a zvýšená konkurencia zo strany iných palív.