Dodávky ropy z Nórska klesnú v septembri o 261-tisíc barelov (1 barel = 159 litrov) denne podľa plánu, do ktorého sa agentúram podarilo nahliadnuť. Najväčšie nórske ropné pole Johan Sverdrup sa bude podieľať zhruba dvoma tretinami na tomto znížení produkcie.

Vďaka tomu škandinávska krajina prispeje najväčším dielom k obmedzeniu produkcie, na ktorej sa dohodli členovia Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a ich spojenci z aliancie OPEC+ na čele s Ruskom.

WA 9 Detroit - Ropné zásovníky v rafinérii spoločnosti Marathon Petroleum Corporation v Detroite v utorok 21. apríla 2020. Ceny ropy pokračovali v utorok v páde. Ropný trh výrazne zasiahol počas koronavírusovej pandémie prudký pokles dopytu, nadmerná ponuka a rýchle plnenie zásobníkov. FOTO TASR/APStorage tanks are shown at the Marathon Petroleum Corp. refinery in Detroit, Tuesday, April 21, 2020. The world is awash in oil, there's little demand for it and we're running out of places to put
Neprehliadnite

Globálny dopyt po rope by mal budúci rok vzrásť o rekordných 7 miliónov barelov denne

Hoci Nórsko nie je členom aliancie a oficiálne sa nezúčastňuje na produkčných škrtoch, zaviazalo sa tiež obmedziť dodávky. Hovorca spoločnosti Equinor, ktorá prevádzkuje ropné pole Johan Sverdrup, sa k tomu odmietol vyjadriť.

Nórsko spolu s Nigériou, Angolou, Spojeným kráľovstvom, Azerbajdžanom a niekoľkými ďalšími producentmi z tzv. atlantickej panvy sa zaviazali, že na budúci mesiac zredukujú svoje dodávky na dohromady 5,73 milióna barelov ropy denne. Toto bude najnižšia úroveň dodávok z týchto krajín od začiatku roka 2012.

Veľký otáznik však vyvoláva postup Ruska v septembri. Krajina začala tento mesiac opäť zdvíhať dodávky zo svojich západných prístavov po tom, ako ich v júli stlačila na viacročné minimá. Koncom tohto mesiaca by sa mal vyjasniť celkový obraz septembrového ruského exportu.