Predstavitelia Organizácie krajín vyvážajúcich ropu a ich spojencov na čele s Ruskom, teda skupina známa ako OPEC +, zrejme na svojom nedeľňajšom zasadnutí ďalej nezníži svoje dodávky, a to aj napriek tomu, že cena ropy klesla k 70 dolárom za barel.

Uviedla to agentúra Reuters s odvolaním sa na štyri zdroje zo skupiny. OPEC+ sa na celosvetovej ťažbe ropy podieľa zhruba 40 percentami a na vývoze 60 percentami. Politické rozhodnutia skupiny preto môžu mať zásadný vplyv na ceny.

Menej ťaženia

Na začiatku vlaňajšieho októbra sa skupina zaviazala, že v porovnaní s augustom 2022 zníži produkciu o dva milióny barelov denne. V súvislosti so zhoršením ekonomického výhľadu sa potom niekoľko členov OPEC+ v apríli zaviazalo k dobrovoľnému zníženiu ťažby, ktoré začalo v máji a trvať má do konca roka.

Celkové zníženie produkcie tak dosiahlo 3,66 milióna barelov denne, čo predstavuje zhruba štyri percentá celosvetovej spotreby.

Skupina v poslednom čase ťaží menej, ako sú jej ciele. Je to predovšetkým kvôli obmedzeniu kapacít v Nigérii a Angole. Podľa prieskumu agentúry Reuters tieto dve krajiny v máji ťažili o 600-tisíc barelov denne menej, ako im stanovuje ich ťažobná kvóta. Výpadky v Kurdistane potom znamenali, že Irak ťažil o 220-tisíc barelov denne menej, ako je jeho kvóta.

Aprílové prekvapenie

Aprílové prekvapivé oznámenie o škrtoch pomohlo v nasledujúcich dňoch zvýšiť cenu ropy Brent o zhruba deväť dolárov za barel nad 87 dolárov. Odvtedy však cena klesla a obchoduje sa pod 73 dolármi pre obavy o ďalší vývoj globálneho ekonomického rastu a jeho vplyv na dopyt po pohonných hmotách.

Jeden zo zdrojov OPEC+ uviedol, že presne v tejto chvíli sa so žiadnou zmenou na zasadnutí nepočíta. Upozornil však, že v závislosti od nálady sa všetko môže ešte zmeniť. Tento názor potvrdili aj ďalšie tri zdroje.

Okrem nečakaného aprílového rozhodnutia skupina v posledných rokoch prekvapila trhy niekoľkokrát. V marci 2020 úplne upustila od produkčných kvót, čím na začiatku pandémie covidu-19 začala saudskoarabsko-ruskú cenovú vojnu. Ceny ropy tak klesli o 25 percent. Kvóty však kartel rýchlo znovu obnovil v apríli 2020 dohodou o najväčšom znížení ťažby o zhruba desať miliónov barelov denne.

Banka HSBC 31. mája uviedla, že neočakáva, že by OPEC+ zmenil svoju politiku. Mohol by však znížiť ťažbu neskôr, ak nenastane očakávaný deficit na trhu v druhej polovici roka a ceny zostanú pod 80 dolármi za barel. Podobne sa vyjadrila aj banka Goldman Sachs.

Ďalšie dôležité správy

Opec,Symbol,On,The,Oil,Barrel,And,Oil,Pipe,Line
Neprehliadnite

Zástupcovia OPEC+ budú 4. júna vo Viedni osobne rokovať