Organizácia krajín vyvážajúcich ropu predpokladá v tomto roku zotavenie dopytu po komodite v Číne. Vychádza najmä z ukončenia dlhodobých prísnych protipandemických opatrení. Informovala o tom agentúra Reuters.

„Čínsky dopyt po rope smeruje k zotaveniu, najmä vďaka nedávnemu ukončeniu politiky nulovej tolerancie voči covidu,“ uviedla organizácia v najnovšej mesačnej správe s tým, že aj plány zvýšiť výdavky na podporu ekonomiky by mali dopyt podporiť. OPEC odhaduje, že dopyt po rope v najväčšej ázijskej ekonomike vzrastie tento rok o 510-tisíc barelov (1 barel = 159 litrov) denne.

OPEC zároveň uviedol, že svetový dopyt po komodite vzrastie v roku 2023 o 2,22 milióna barelov denne, čo predstavuje rast o 2,2 percenta. Odhad je tak rovnaký, aký organizácia prezentovala minulý mesiac.

Okrem toho dodala, že produkcia ropy v rámci štátov OPEC v decembri vzrástla, pod čo sa podpísala najmä ťažba v Nigérii. Produkcia ropy v rámci OPEC dosiahla v decembri 28,97 milióna barelov denne. V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom to znamená rast o 91-tisíc barelov/deň.

Ďalšie dôležité správy

Ceny ropy v piatok, posedný deň tohto obchodného týždňa, klesli o približne 2 percentá. Trhy totiž očakávajú, že prerušenie dodávok z Mexického zálivu bude krátkodobé, ale zároveň majú obavy z recesie a jej negatívneho vplyvu na dopyt po komodite.
Neprehliadnite

Ceny ropy vzrástli, náladu na trhoch ovplyvnili najmä kroky Číny