Úsporné klimatické opatrenia by sa mali týkať chudobných aj bohatých. Tak by sa dal zhrnúť postoj francúzskeho ministra dopravy Clémenta Beauna, ktorý chce obmedziť lety súkromných lietadiel. Jednak v záujme sledovania klimatických cieľov, ale aj v duchu úsporných energetických opatrení, ktoré pred mesiacom predstavil francúzsky prezident Emmanuel Macron.

„Keď každý Francúz vyvíja každodenné úsilie, tí, čo si môžu najviac dovoliť a najviac znečisťujú, by mali reagovať tiež,“ povedal pre denník Le Figaro francúzsky minister dopravy Clément Beaune. Hoci hovorí o Francúzsku, návrh prednesie v októbri na európskej úrovni, kde je ako doma. Počas prvého mandátu Emmanuela Macrona, ktorý sa skončil len pred pár mesiacmi, bol ministrom pre európske záležitosti.

„Musíme zmeniť správanie a pravidlá týkajúce sa súkromných letov na celoeurópskej úrovni. Je to užitočné a nevyhnutné,“ dodal minister. Vo víkendovom rozhovore pre denník Le Parisien uviedol, že pre všetkých pasažierov v leteckej doprave by mali platiť „rovnaké pravidlá, čím sa maximalizuje efekt opatrení“.

Načasovanie nie je náhodné, v septembri sa začnú rokovania o rozšírení systému emisných povoleniek na leteckú dopravu a používaní udržateľných palív. Beaune najprv hovoril o zákaze, ale za reálne považuje skôr výrazné obmedzenie používania súkromných lietadiel, upozorňuje Euractiv.

O úplnom zákaze naďalej hovorí predseda francúzskych zelených (EELV) Julien Bayou. „Niektorí ľudia sú odtrhnutí od reality a cestujú lietadlom tak ako iní metrom. […] Ako môžeme žiadať obyvateľov, aby sa snažili, keď majú najbohatší na všetko výnimku?“ argumentuje politik.

Prečo je to problém?

Francúzsky minister odôvodňuje opatrenia nárastom súkromnej leteckej dopravy. Podľa európskej leteckej organizácie Eurocontrol sa počet týchto letov od roku 2019 zdvojnásobil. Vlani tvorili už 12 percent celkovej leteckej dopravy.

Beaune poukazuje na to, že kým v civilnej doprave je veľký tlak na znižovanie spotreby (i hmotnosti skrz čoraz prísnejšie pravidlá pre batožinu) a uhlíkovú stopu v prepočte na každého cestujúceho, v súkromných prúdových lietadlách to nikto nerieši. Pritom je päť až štrnásťnásobná oproti komerčným letom.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa