Z Mali už odišli poslední francúzski vojaci pôsobiaci v tejto africkej krajine v rámci operácie Barkhane v oblasti Sahelu, potvrdili v pondelok náčelníci štábu ozbrojených síl Francúzska. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

„Dnes o 13:00 parížskeho času posledný kontingent síl prítomný na území Mali v rámci operácie Barkhan prekročil hranice medzi Mali a Nigerom," uvádza sa vo vyhlásení francúzskeho ministerstva obrany.

Francúzsko nasadilo svoje jednotky v Mali proti džihádistom v roku 2013. Prezident Emmanuel Macron sa však rozhodol stiahnuť vojakov z krajiny po tom, čo sa Paríž a malijská vládnuca junta dostali do sporu v dôsledku vojenského prevzatia moci v auguste 2020.

„Francúzsko sa naďalej angažuje v (širšej) oblasti Sahelu, v Guinejskom zálive a v oblasti Čadského jazera so všetkými partnermi, ktorí sa zaviazali k stabilite a boju proti terorizmu," uviedol Elyzejský palác vo vyhlásení, z ktorého cituje agentúra Reuters.

Z údajov americkej organizácie Projekt pre údaje o miestach a udalostiach ozbrojených konfliktov podľa AFP vyplýva, že od začiatku tohto roka bolo v Mali, Nigeri a Burkine Faso zabitých viac ako 2 000 civilistov.

Ďalšie dôležité správy

KK34 Vilnius - Na snímke kompresorová stanica Jauniunai neďaleko litovského Vilniusu 5. mája 2022. Vo štvrtok uviedli do prevádzky plynovod spájajúci Litvu a Poľsko. Vybudovanie poľsko-litovského plynovodu, ktorý stál 500 miliónov eur, znamená dosiahnutie ďalšieho stupňa regionálnej nezávislosti od ruských energetických zdrojov. FOTO TASR/AP
A view of hardware of the Jauniunai Gas Compressor station, near Vilnius, Lithuania, Thursday, May 5, 2022. A 500-million-euro ($530 million) Lithuanian-Pol
Neprehliadnite

Španielsko a Portugalsko privítali výzvu Berlína na plynovod do strednej Európy