V rozhovore sa dočítate:

  • Prečo sa odborári stretli s vládou až mesiac po vypuknutí pandémie
  • Ako chcú zvýšiť pandemické ošetrovné a karanténnu péenku
  • Čo chcú vláde navrhnúť, aby sa vo firmách neprepúšťalo
  • Prečo bude zvyšovanie minimálnej mzdy opäť témou
  • Aké nedostatky vidia odborári v prijatých zmenách
  • Ako by mohol vyzerať slovenský kurzarbeit

Slovensko trápi koronavírus už mesiac. Ako to zatiaľ zvládajú zamestnanci?

Statočne. Myslím, že cítia vysokú mieru zodpovednosti a solidarity, ktoré sa v našich podmienkach prejavujú vždy v náročných chvíľach. Sme ešte vo fáze, kedy bojujeme s vírusom a so strachom z neho. No prelína sa to postupne s ďalšou fázou, čo bude po prekonaní koronakrízy. Vnímam obavy zamestnancov o svoju budúcnosť, či budú mať prácu a finančné zdroje pre ďalšiu existenciu. Každá druhá domácnosť na Slovensku nedokáže čeliť neočakávaným finančným nákladom. Tu nám tiká ďalšia časovaná bomba.

Posielajú vám zamestnanci aj sťažnosti v súvislosti s koronavírusom? Nesťažujú sa napríklad na nedostatok ochranných pomôcok či hygienu vo firmách?

Množstvo otázok prichádzalo hlavne v prvých dňoch po vypuknutí koronakrízy a po prijatí prvých bezpečnostných opatrení. Snažili sme sa situáciu riešiť priamo na mieste u konkrétneho zamestnávateľa cez odbory. Veľkým problémom bolo, že mnohí zamestnávatelia nedisponovali ochrannými a dezinfekčnými pomôckami a to vyvolávalo značné znepokojenie u zamestnancov. Ďalej sa na nás zamestnanci obracajú s otázkami, na čo majú v práci nárok, ako sa zachovať v konkrétnej situácii a čo umožňuje súčasná legislatíva.

Vláda už prijala prvú aj druhú pomoc pre firmy, živnostníkov aj zamestnancov. Ako hodnotíte doteraz prijaté ekonomické opatrenia proti koronakríze?

Pozitívne vnímam, že vláda pochopila, že najviac zraniteľní sú živnostníci, malé podniky a ich zamestnanci. Na prvý pohľad sa navrhované opatrenia zdajú byť adresné a zamerané na udržanie zamestnanosti. Považujeme ich však za nejasné a nedostatočne efektívne. Sú dosť nepružné a s limitmi, ktoré zužujú okruh konečných prijímateľov.

Viem, že momentálne sa na odstránení týchto limitov pracuje. Zdajú sa byť aj administratívne náročné. Kriticky sa k tomu postavili aj veľké firmy, ktoré majú tisícky zamestnancov. Okrem toho je dôležité myslieť aj na tých, ktorí už prišli o prácu alebo napríklad pracovali načierno s výplatou na ruku, na dlhodobo nezamestnaných, alebo tých, čo sú z akýchkoľvek dôvodov vyradení zo sociálneho systému.

Takže budete hľadať cestu aj na pomoc ľuďom, ktorí pracovali načierno? Nebudú to poctiví platcovia odvodov vnímať ako nespravodlivosť?

V takýchto situáciách

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa