SaS navrhne, aby sa avizovaná daň z ropy použila na zníženie iných daní, napríklad dane z pridanej hodnoty (DPH) na naftu a benzín. Ak tento návrh neprejde, SaS chce zdanenie mimoriadnych príjmov z ruskej ropy v parlamente vetovať. Vyhlásil to vo štvrtok na tlačovej konferencii v Národnej rade líder SaS a minister hospodárstva Richard Sulík. Dodal, že v prípade protiinflačných opatrení budú poslanci SaS na hlasovaní prítomní a budú proti alebo sa zdržia.

SaS plánuje podať pozmeňujúci návrh k zdaneniu príjmov z ruskej ropy. Spočívať by mal v tom, že daň z ropy by sa použila na zníženie iných daní, napríklad DPH na naftu a benzín. „To by bolo korektné a férové," myslí si Sulík. Ak tento návrh nebude akceptovaný, strana si uplatní veto.

Slovnaft súhlasí so zavedením dane

Minister financií Igor Matovič podľa Sulíka tvrdil, že vedenie Slovnaftu súhlasí so zavedením dane a zaviazalo sa, že nebude dvíhať ceny na čerpacích staniciach. Šéf rezortu hospodárstva sa preto spojil s predsedom predstavenstva a generálnym riaditeľom Slovnaftu Oszkárom Világim. Spoločnosť podľa Sulíka hovorí, že sa budú riadiť ich obchodnou politikou a trhovou situáciou. Minister hospodárstva je preto presvedčený, že ceny nafty a benzínu budú v tejto súvislosti pre motoristov rásť.

Otázny je tiež podľa Sulíka výnos z tejto dane. Podotkol, že namiesto 300 miliónov eur ročne, ako avizoval Matovič, by to na základe výpočtov Inštitútu finančnej politiky malo byť len 50 miliónov eur tento rok a 25 miliónov eur budúci rok.

Protiinflačný balíček

Protiinflačný balíček za približne 1,3 miliardy eur, ktorý zahŕňa 50 eur mesačne na voľnočasové aktivity detí, zvýšenie sumy daňového bonusu a prídavku na dieťa, SaS nepodporí. „My budeme prítomní a s najväčšou pravdepodobnosťou budeme hlasovať proti, určite nebudeme hlasovať za," zdôraznil Sulík. Predseda parlamentného finančného výboru Marián Viskupič priblížil, že strana nebude hlasovať ani za skrátené legislatívne konanie o tomto návrhu.

UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe zvukový záznam a videozáznam.

Ďalšie dôležité správy

Český prezident Miloš Zeman.
Neprehliadnite

Spotrebná daň z benzínu a nafty sa v Česku zníži, zákon podpísal prezident Miloš Zeman