Spotrebná daň z nafty a benzínu sa od začiatku júna do konca septembra zníži o 1,50 koruny za liter. Novelu zákona o spotrebných daniach, podpísal prezident Miloš Zeman. Informoval o tom Hrad.

Štvormesačné zníženie dane je vládnou reakciou na zvýšenie cien pohonných hmôt, ktoré podľa analytikov spôsobili inflačné tlaky a invázia ruských vojsk na Ukrajinu. Minister financií Zbyněk Stanjura (ODS) pripustil, že v prípade nafty by mohlo byť  zníženie cien trvalé.

Zníženie spotrebnej dane

Z litra benzínu sa v súčasnosti odvádza daň 12,84 koruny a pri nafte 9,95 koruny. Ministerstvo financií už v minulosti uviedlo, že vďaka zníženiu spotrebnej dane by ceny na čerpacích staniciachmohli klesnúť až o 1,80 koruny za liter.

Predpokladaný výpadok príjmov štátneho rozpočtu vychádza zhruba na štyri miliardy korún. Štátnemu fondu dopravnej infraštruktúry chce vláda jeho podiel  9,1 percenta nahradiť.

Prípadné trvalé zníženie sadzby spotrebnej dane pri nafte bude podľa ministra financií závisieť od vývoja cien na svetových trhoch. Uistil verejnosť, že do konca septembra budú pokračovať kontroly marží u predajcov, aby sa zaistilo, že sa zníženie dane pretaví do ceny.

Podľa opozície je toto opatrenie nedostatočné a na cenách pohonných hmôt sa výrazne neprejaví. Opozičné hnutie ÁNO navrhuje napríklad zrušiť daň z pridanej hodnoty pri pohonných hmotách.

Astronomické ceny ropy

Ceny benzínu aj nafty vzrástli 10. marca na rekordné maximá v dôsledku ruského útoku na Ukrajinu, po ktorom výrazne zdražela ropa a zároveň sa oslabila koruna voči doláru. Liter benzínu stál viac ako 47 korún, priemerná cena dieselu presiahla 49,50 korún za liter. Ministerstvo financií kvôli tomu začalo od polovice marca zbierať dáta o výške marží predajcov palív, čo sa prejavilo na znížení cien.

Podľa informácií spoločnosti CCS cena najpredávanejšieho benzínu Natural 95 pokračovala v raste mesiac. Za predchádzajúci týždeň sa zvýšila o viac ako 60 halierov, teda na 44,80 korún za liter. Nafta po troch týždňoch zdražovania pomerne zlacnila na 46,35 koruny za liter.

Zeman podpísal daňovú novelu

Dary poskytnuté Ukrajine na podporu obranného úsilia alebo miestnych neziskových organizácií bude možné odpočítať z daňového základu. Taktiež bude možné odpočítať dary na zákonom stanovené účely až do 30 percent základu dane z príjmov. Počíta s tým zákon o opatreniach v oblasti daní, ktorý podpísal prezident Miloš Zeman. ČTK to oznámil Hrad.

Daňová novela predstavuje ďalšiu z právnych úprav na pomoc Ukrajine. Podľa vládnej predlohy budú mať daňoví poplatníci z Ukrajiny možnosť odpočítania príjmu od základu dane, pokiaľ ich zdaniteľné príjmy na území Českej republiky tvoria najmenej 90 percent.

Tento rok bude od dane oslobodený aj príjem ukrajinských zamestnancov, a to najmä preto, že im a ich rodinným príslušníkom zamestnávateľ poskytne ubytovanie v Českej republike kvôli vojnovému konfliktu na Ukrajine.

Daňové úľavy

Navrhnuté daňové úľavy sa týkajú darov poskytnutých v tomto roku. Od dane bude oslobodený bezodplatný príjem darov za účelom podpory Ukrajiny. Vláda síce pripúšťa, že pojem obranné úsilie nie je v zákone riadne definovaný, ale bude sa tým rozumieť čokoľvek, čo môže slúžiť na podporu obranyschopnosti Ukrajiny, vrátane zabezpečenia potrieb osôb, ktoré sa na obranyschopnosti podieľajú.

Vládna predloha predlžuje limit na odpočet darov na zákonom stanovené účely pri fyzických osobách. Za roky 2020 a 2021 bolo možné znížiť si základ dane až o 30 percent. Zvýšenie limitu schválila Snemovňa v pandemickom období na popud vtedajších opozičných strán. Pri právnických osobách sa bude táto možnosť týkať zdaňovacích období ukončených od 1. marca do 28. februára budúceho roka.

Štátne úrady, kraje a obce budú môcť upustiť od správneho poplatku za rôzne úradné úkony. Možnosť oslobodenia od poplatku sa má týkať iba fyzickej osoby, ktorá sa zdržiava alebo vstupuje na územie Českej republiky. Vláda uviedla, že nejde o plošné upustenie od všetkých poplatkov, ale iba od tých, pri ktorých to príslušný správny úrad uzná za vhodné.

Ďalšie dôležité správy

WA 16 Kladno - Predseda hnutia STAN Vít Rakušan sa rozpráva so svojimi podporovateľmi počas predvolebného mítingu v Kladne v nedeľu 3. októbra 2021. V piatok 8. októbra a v sobotu 9. októbra sa uskutočnia v Česku voľby do Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR. FOTO TASR/AP

Co-leader of center-left coalition of the liberal Pirate Party and STAN, Vit Rakusan, talks to his supporters at an election rally in Kladno, Czech Republic, Sunday, Oct. 3, 2021. Hit by yet another scandal that links him to the
Neprehliadnite

Česká vláda sprísni pravidlá pre utečencov z Ukrajiny