Vyplýva to z krátkodobej stratégie manažmentu pandémie ochorenia COVID-19, ktorú pre nárast prípadov v dôsledku šírenia omikronových subvariantov koronavírusu pripravil rezort zdravotníctva.

Riziko je pre spoločnosť nízke

Pandémia je v súčasnosti podľa šéfa Inštitútu zdravotných analýz (IZA) Mateja Mišíka pod kontrolou.

V súvislosti so subvariantom omikronu BA.5 je podľa jeho slov v krátkodobom horizonte vysoké riziko reinfekcie a rýchleho šírenia. Riziko hospitalizácie v prípade nákazy má byť nízke. Mišík však upozornil, že i keď je riziko pre spoločnosť celkovo nízke, pre niektoré skupiny môže byť naďalej vysoké.

Primárnym cieľom stratégie je najbližších šesť až deväť mesiacov chrániť najzraniteľnejších a starších občanov, minimalizovať nápor na nemocnice a zabezpečiť fungovanie ekonomiky a spoločenského života.

Situáciu budú naďalej monitorovať

Ministerstvo priblížilo, že nezvažuje zavádzanie reštrikčných opatrení.

„Neočakávame výrazné obmedzenia spoločenského či hospodárskeho života," uviedlo. V niektorých situáciách však môže byť odporúčané či vyžadované nosenie respirátorov.

V rámci stratégie chce ministerstvo naďalej monitorovať vývoj pandémie, očkovať, zabrániť ďalšiemu šíreniu infekcií prostredníctvom opatrení (ROR, izolácia pri symptómoch), testovať, liečiť pacientov a edukovať ich.

Ďalšie dôležité správy


Ani ústup Covidu nič nezmenil na vyhliadkach firiem pôsobiacich v zdravotníctve