Norberta Bödöra prepustili vo štvrtok 13. januára na slobodu. Najvyšší súd rešpektoval rozhodnutie Ústavného súdu SR, ktorý konštatoval, že boli porušené práva Bödöra obvineného v kauzách Dobytkár a Očistec. Informoval Denník N. 

Doma strávil len niekoľko hodín a polícia ho opäť zadržala. Informujú o tom Aktuality

„V tejto chvíli môžeme potvrdiť, že vyšetrovateľ NAKA zadržal Norberta Bödöra obvineného v inej trestnej veci. Zatiaľ nie je možné poskytnúť viac informácií,“ informovala polícia.

Korupcia v platobnej agentúre

Ako vysvetlila hovorkyňa Najvyššieho súdu (NS) SR Alexandra Važanová, rozhodnutím ÚS SR zanikol právny titul na pozbavenie osobnej slobody Norberta B., ktorý ,,v súlade s judikatúrou ÚS nie je možné napraviť ďalším rozhodnutím súdu, čo nevyhnutne muselo viesť k jeho prepusteniu z väzby na slobodu".

Obvinenia v kauze Dobytkár sa týkajú korupčnej trestnej činnosti v Pôdohospodárskej platobnej agentúre (PPA). V skupine osôb stíhaných z korupcie a legalizácie príjmov z trestnej činnosti sú okrem Norberta B. aj bývalý šéf PPA Juraj K., bývalý výkonný riaditeľ agentúry Ľubomír P., finančník Martin K., bývalý generálny riaditeľ sekcie rozvoja vidieka a priamych platieb na ministerstve pôdohospodárstva Marek K. a podnikateľ Peter K.

Súdny proces v tejto kauze sa začne na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica, 25. februára 2022. Norbert B. čelí aj obvineniam v kauzách Judáš a Očistec.

Šikana opozície, tvrdí Hlas-SD

Prepustenie podnikateľa N. Bödöra  z väzby na základe rozhodnutia ÚS SR považujú strany Smer-SD a Hlas-SD za dôkaz o zneužívaní orgánov činných v trestnom konaní (OČTK). Za jeho stíhaním vidia politické dôvody. 

,,Politika má byť súbojom programov, ideí a lepších riešení pre ľudí na Slovensku. Keďže však súčasná vláda nič z toho nemá a zlyháva na každom jednom kroku, uchyľuje sa k šikane politickej opozície a deštrukcii právneho štátu,“ vyhlásil nezaradený poslanec parlamentu Matúš Šutaj Eštok z Hlasu-SD.

Líder Smeru-SD Robert Fico tvrdí, že Norbert B. je nevinný. ,,Skupina sudcov na Najvyššom súde SR je vzhľadom na vysoký počet rozhodnutí Ústavného súdu SR najčastejším porušovateľom ľudských práv osôb vo výkone väzby, a to predovšetkým v citlivých politických kauzách," podotkol. Parlamentná demokracia sa bude musieť podľa jeho slov s touto situáciou v budúcnosti vysporiadať.

Norbert Bodor
Neprehliadnite

Korupčná kauza Dobytkár dobehla aj Bödöra. Súd ho poslal do väzby