Nemecký minister hospodárstva Robert Habeck sa obáva úplného prerušenia dodávok plynovodom Nord Stream 1, ktorý prepravuje plyn z Ruska do Nemecka po dne Baltského mora. Podľa ministra hrozí „blokáda celého plynovodu Nord Stream 1" od 11. júla, keď na plynovode začínajú každoročné údržbárske práce, informovala dnes agentúra DPA.

Pravidelná desaťdňová údržba

Habeck tiež varoval, že takýto vývoj by mohol spôsobiť veľké komplikácie v zásobovaní plynom v zimných mesiacoch. Dodal však, že na leto má Nemecko dodávky plynu zabezpečené.

Nord Stream 1 sa pri každoročnej údržbe zvyčajne odstaví na desať dní. Podľa Habecka by však vzhľadom na doterajší vývoj nebolo nijako prekvapujúce, keby Rusko oznámilo, že v rámci údržby narazilo na problém, kvôli ktorému nemožno prevádzku plynovodu obnoviť. Úplné prerušenie dodávok plynovodom Nord Stream 1 by spomalilo plnenie nemeckých zásobníkov plynu v rámci príprav na zimnú sezónu.

Politický motivovaný krok Gazpromu

Ruská štátna plynárenská spoločnosť Gazprom už tento mesiac výrazne obmedzila dodávky plynovodom Nord Stream 1, čo odôvodňuje meškaním pri oprave zariadenia firmy Siemens Energy. Habeck ale toto obmedzenie dodávok už skôr označil za politicky motivovaný krok, ktorým sa Rusko snaží vyvolať neistotu a zvýšiť ceny plynu.

Dnes minister zopakoval, že technické problémy hlásené Ruskom sú iba zámienkou pre obmedzovanie dodávok. „Všetci sa zhodujú, že Nord Stream 1 by teraz mohol dodávať 100 percent plynu," uviedol.

Nemecká vláda minulý týždeň pre problémy s dodávkami plynu z Ruska vyhlásila stav výstrahy, čo je druhý z troch varovných stupňov krízového plánu pre dodávky plynu.

Ďalšie dôležité správy

KK23 Berlín - Spolupredseda strany Zelených Robert Habeck prichádza na stretnutie s vedením strany 27. septembra 2021 v Berlíne. Víťazom nedeľňajších parlamentných volieb v Nemecku sa stali sociálni demokrati z SPD, ktorí tesne porazili kresťanských demokratov (CDU/CSU) odchádzajúcej kancelárky Angely Merkelovej. Vyplýva to z oficiálnych výsledkov sčítania, informujú agentúry DPA a AP. Sociálnodemokratická strana Nemecka (SPD) získala 25,7 percenta hlasov, pokým za blok Kresťanskodemokratickej ú
Neprehliadnite

Nemecko vyhlási kvôli neistote dodávok plynu stav ohrozenia