Nemecko vyhlási kvôli neistote dodávok plynu z Ruska stav ohrozenia, čo predstavuje druhý z troch stupňov varovania. S odvolaním sa na svoje zdroje o tom dnes informovala agentúra Reuters. Nemecký minister hospodárstva Robert Habeck chce vystúpiť s vyhlásením k bezpečnosti zásobovania energiami. V Nemecku už od konca marca platí stupeň včasného varovania, teda prvý krízový stupeň.

Druhý krízový stupeň

Zatiaľ čo v prípade včasného varovania nie sú žiadne priame vplyvy na odberateľov, pri druhom stupni sa síce menia mechanizmy zabezpečovania zásobovacej bezpečnosti, naďalej sa však počíta s tým, že nie je potrebné prijímať netrhové opatrenia. V druhom stupni sa dodávateľské spoločnosti snažia situáciu zmierniť väčšou flexibilitou nákupu plynu, využívaním zásobníkov či optimalizáciou toku plynu.

Ministerstvo hospodárstva druhý stupeň hodnotí ako situáciu, keď dochádza k prerušovaniu dodávok plynu alebo je po plyne mimoriadne vysoký dopyt.

„To vedie k výraznému zhoršeniu situácie zásobovaním plynom, ale trh je stále schopný tieto problémy alebo dopyt kompenzovať bez toho, aby bolo potrebné prijímať netrhové opatrenia," uvádza ministerstvo hospodárstva o druhom stupni.

Tretí stupeň - stav núdze

Po vyhlásení stavu núdze, ktorý je tretím stupňom, by Spolková agentúra pre siete mohla rozhodovať, ktorých odberateľov plynu uprednostní. Domácnosti by v takom prípade mali prednosť pred priemyslom.

Rusko v posledných dňoch začalo dodávky plynu do Európy obmedzovať, čo vysvetľuje technickými problémami. Habeck takéto zdôvodnenie odmieta a tvrdí, že Rusko znižovaním dodávok vedie proti Nemecku ekonomický útok.

Ďalšie dôležité správy

PK 9 archív Berlín - Na archívnej snímke z 24. februára 2022 nemecký minister hospodárstva a klímy Robert Habeck odpovedá na otázky novinárov počas tlačovej konferencii na ministerstve hospodárstva o ruskom útoku na Ukrajinu v Berlíne. Habeck cez víkend (19. a 20. marca) navštívi krajiny Perzského zálivu, kde bude rokovať o budúcich dodávkach plynu. Cesta súvisí so snahami Nemecka čoraz viac sa odstrihnúť od dovozu ruskej energie. FOTO TASR/DPA

 ARCHIV - 24.02.2022, Berlin: Robert Habeck (Bündn
Neprehliadnite

Habeck označil obmedzenie dodávok ruského zemného plynu za útok