Nemecko neplánuje nasledovať príklad Francúzska a ďalších krajín v zavedení povinného očkovania proti ochoreniu covid-19 pre určité skupiny obyvateľstva, uviedla v utorok nemecká kancelárka Angela Merkelová. Informuje o tom agentúra AFP.

„Nemáme v úmysle ísť touto cestou," povedala Merkelová v Berlíne po tom, čo navštívila inštitút Roberta Kocha (RKI). „Sme na začiatku fázy, keď očkovanie ešte stále propagujeme, keď máme viac vakcín než ľudí, ktorí chcú byť zaočkovaní," dodala.

Po pomalom štarte očkovacej kampane začiatkom tohto roka Nemecko zrýchlilo vakcináciu počas leta a do utorka má 42,6 percent dospelých obyvateľov plne zaočkovaných, píše AFP. Jednu dávku vakcíny prijalo 58,5 percenta obyvateľov.

JB 42 Stuttgart - Ľudia kráčajú po ulici Königstrasse v nemeckom Stuttgarte 27. mája 2021. Reštaurácie, hotely a obchody sa budú môcť opäť otvoriť, návštevníci však budú musieť byť zaočkovaní proti ochoreniu COVID-19 alebo sa budú musieť preukázať negatívnym testom.    FOTO TASR/AP

People are walking through Koenigstrasse street in Stuttgart, Germany, Thursday, May 27, 2021. Restaurants, hotels and retail are allowed to reopen - visitors must be vaccinated against the coronavirus or recovered f
Neprehliadnite

Nemecko podľa Inštitútu Roberta Kocha porazilo tretiu vlnu pandémie koronavírusu

Za uplynulé dva týždne však záujem o očkovanie klesol a počet podaných vakcín v pondelok bol najnižší od februára tohto roka. V Nemecku je v súčasnosti dominantný vysoko nákazlivý koronavírusový variant delta a podľa RKI bude na získanie kolektívnej imunity v krajine potrebné zaočkovať 85 percent dospelého obyvateľstva.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron v pondelok ohlásil povinné očkovanie pre zdravotníkov, zamestnancov domovov dôchodcov a ďalších, ktorí pracujú s rizikovými skupinami ľudí. K podobným opatreniam pristúpili aj Grécko, Taliansko a Británia.

Merkelová však podľa vlastných slov neverí, že nemecká vláda by mohla „získať dôveru", keby sa vydala podobnou cestou. „Domnievam sa, že dôveru môžeme získať propagovaním očkovania a tiež umožnením čo najväčšiemu množstvu ľudí stať sa ambasádormi vakcinácie na základe ich vlastnej skúsenosti," dodala nemecká kancelárka.