Nemecká energetická spoločnosť RWE o osem rokov urýchli odklon od uhlia, nanovo tak počíta s rokom 2030. Na dnešnej tlačovej konferencii to oznámili spolkový minister hospodárstva Robert Habeck a šéf RWE Markus Krebber.

Bez uhlia sa nezaobídu

Súčasťou dohody medzi Berlínom, RWE a spolkovou krajinou Severné Porýnie-Vestfálsko je ale predĺženie chodu rezervných uhoľných elektrární do jari 2024. Tieto bloky mali byť pôvodne odpojené ku koncu tohto roka.

„Sústredíme sa na zvládnutie energetickej krízy a veľmi vysokých cien energií. Kvôli tomu sa teraz nezaobídeme bez výroby energie z uhlia, " povedal Habeck.

Bolo to nevyhnutné

Nemecko sa rovnako ako ostatné európske štáty po ruskej invázii na Ukrajinu potýka s nedostatkom plynu, ktorý Európa chcela využiť na prechod k čistým a obnoviteľným zdrojom energie.

Nemecko pre zníženie spotreby plynu spustilo uhoľné elektrárne, ktoré doteraz držalo v rezerve. Habeck dnes povedal, že takýto postup bol nevyhnutný, ale že Berlín naďalej počíta so svojimi klimatickými cieľmi. Vyhlásil tiež, že Nemecko po roku 2024 musí výrazne urýchliť odchod od uhlia.

Nemecký zákon počíta s útlmom uhoľnej energetiky do roku 2038. Vládna koaličná zmluva sociálnych demokratov, Zelených a liberálnych slobodných demokratov (FDP) ale uvádza, že v ideálnom prípade by mohlo Nemecko prestať spaľovať uhlie pre výrobu energie už do roku 2030. K tomuto dátumu krajina podľa Habecka plánuje získavať až 80 percent elektriny z obnoviteľných zdrojov a do roku 2035 až 100 percent.

Dnešná tlačová konferencia, ktorej sa zúčastnila aj ministerka hospodárstva a ochrany klímy Severného Porýnia-Vestfálska Mona Neubauerová, definitívne spečatila osud západonemeckej obce Lützerath.

Obec, ktorá stojí na uhoľnom nálezisku, bude zbúraná. „Uhlie pod Lützerathom potrebujeme vyťažiť," povedal Habeck. Podľa Neubauerovej záchrana miesta nebola kvôli rozvoju ťažby možná. Likvidácia ďalších obcí sa však už podľa dohody neplánuje.

Ďalšie dôležité správy

Nemecká ministerka obrany Christine Lambrechtová jazdí na tanku počas návštevy 9. tankovej výcvikovej brigády v Munsteri.
Neprehliadnite

Nemecko v najbližších dňoch doručí Ukrajine moderný systém protivzdušnej obrany