Najviac času v dopravných zápchach tento rok strávili vodiči v Londýne, kde každý človek v motorovom vozidle prečakal kvôli hustej doprave v priemere 148 hodín. Vyplýva to z rebríčka dopravnej vyťaženosti miest, ktorý zostavila spoločnosť Inrix. Informovala o tom ČTK.

58 hodín v Bratislave

Napriek poklesu premávky spôsobenému pandémiou strávili od januára viac ako stovku hodín v zápchach aj vodiči v Paríži, Bruseli, Moskve, New Yorku či Ríme.

Slovenská metropola v rebríčku figuruje na 73. mieste. V Bratislave tento rok vodiči prestáli v kolónach 58 hodín, čo je o 40 percent menej ako pred pandémiou.

Ilustračné foto
Neprehliadnite

Developer predstavuje víziu zelenej Petržalky bez áut

V Londýne bolo plno aj počas pandémie

Prvenstvo si Londýn vyslúžil preto, že sa prevádzka v deväťmiliónovom meste ani počas pandémie príliš nezmenšila. Vlani britská metropola figurovala v rebríčku na 16. mieste.

Prevádzkový šéf spoločnosti Inrix Peter Lees uviedol, že negatívny vplyv na zahltenie mesta mal aj vznik nových chodníkov pre cyklistov. Jeho záver ale vyvolal podľa serveru BBC kritiku v neziskových organizáciách, ktoré cyklistiku propagujú ako ekologickejší spôsob dopravy v meste.

„Inrix sa zameriava len na to, koľko vozovky majú k dispozícii autá, zatiaľ čo dôležitou otázkou je skôr to, ako lepšie využiť priestor a zmeniť pohľad na dopravu, aby sme dokázali dopravnú zahltenosť znížiť," uviedol Duncan Dollimore z neziskovej organizácie Cycling UK.

doprava
Neprehliadnite

Cestná doprava sa stáva luxusnou službou. Náklady dopravcov rastú

 

Celkovo vodiči vo veľkých mestách vďaka protipademickým opatreniam a zníženej premávke tento rok stratili v zápchach menej času. Napríklad v Bogote, Bostone, Toronte alebo Petrohrade sa prestoje v kolónach znížili zhruba o polovicu, v Istanbule o viac ako 40 percent, v Londýne ale len o jediné percento.