Cestní dopravcovia čelia v posledných týždňoch prudkému zdražovaniu prakticky všetkých položiek vrátane paliva, samotných vozidiel, energií a nákladov na ľudské zdroje. Napríklad nafta je v októbri v medziročnom porovnaní drahšia priemerne o 32 percent.

Dôvodom výrazne vyšších cien pohonných látok je v prvom rade drahšia ropa. „Zdražovanie ropy je dané hlavne tým, že po pandémii došlo k ekonomickému oživeniu a väčšej mobilite ľudí. Dopyt po rope teda rástol,“ vysvetľuje analytička 365.bank Jana Glasová. Na základe vývoja na ropnom trhu  možno podľa nej očakávať, že ceny pohonných látok budú naďalej stúpať.

Vzhľadom na rastúce ceny vstupov je nevyhnuté aj zdražovanie dopravnej služby. Cestní dopravcovia totiž nie sú schopní pokryť požiadavky zákazníkov. Obdobnej situácii čelia dopravné firmy prakticky v celej Európe. Podľa odhadov českého združenia cestných dopravcov Česmad Bohemia môže dôjsť do konca roka k zdraženiu služby cestnej dopravy až o štvrtinu.

Chýba kľúčový prípravok

Veľkým problémom je dostupnosť materiálu. Nová dopravná technika má podľa dopravcov v súčasnosti dodacie lehoty niekedy dlhšie než jeden rok, navyše problém je aj s dostupnosťou náhradných dielcov vrátane mazív a olejov.

Zásadnou prekážkou pre všetkých dopravcov je dnes i obmedzená dostupnosť kvapalného aditíva AdBlue pre dieslové motory. Dôvodom nedostatku je obmedzenie jeho výroby pre vysoké ceny zemného plynu, ktorý sa pri výrobe používa. Jedným z najväčších výrobcov aditíva je šalianska firma Duslo, ktorá aktuálne utlmila výrobu niektorých hnojív a na ňu nadviazanú výrobu AdBlue.

„Keby sme išli na plný výkon, dosiahli by sme stratu v desiatkach miliónov eur za mesiac. Takže na základe vzoru spoločností v ostatných štátoch v rámci Európy sme sa postupne začali zamýšľať nad tým, že výrobu zavrieme,“ uvádza generálny riaditeľ Dusla Petr Bláha.

V Bratislave sa konal štrajk autodopravcov, kamióny zablokovali Rožńavskú ulicu.
Neprehliadnite

Nedostatok vodičov opäť navádza dopravcov na štrajk

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa