Ukrajinskí vojaci dostali nový typ rakety HIMARS, ktorá je schopná zničiť veľkú časť územia jedinou salvou, informuje The Telegraph. Super výkonná zbraň prichádza na Ukrajinu v čase, keď sa armáda pripravuje na obsadenie ruských obranných pozícií v Chersone.

Nový variant munície pre raketový systém dlhého doletu, dodávaný z USA, je navrhnutý tak, aby odpálil takmer 200-tisíc volfrámových guľôčkových ložísk. Sú špeciálne určené na pokrytie oveľa väčšej plochy.

Súčasné rakety, ktoré majú ukrajinské sily v zásobe, používajú jednotnú hlavicu M31, ktorá sa najlepšie hodí na ničenie jednotlivých cieľov, ako sú budovy veliteľstva alebo skládky munície. Nie sú však ideálne voči cieľom rozmiestneným na veľkých plochách, pretože guľky nedokážu lietať tak ďaleko.

Dôkaz z Twitteru

Obrázky na Twitteri zo stránky Ukraine Weapons Tracker ukázali, že puzdrá rakiet M30A1 už sú na mieste. Bol na nich rozpoznateľný aj výrobca a čísla šarží pre nový variant.

Ukrajinské sily si zbraň pravdepodobne vyžiadali, keďže naďalej zatláčajú ruské jednotky zo severovýchodného a južného frontu. V posledných týždňoch sa kyjevský jednotkám, postupujúcim na východ od Charkova, darí do značnej miery odrážať ruské palebné snahy.

Presné delostrelectvo s dlhým doletom, ako napríklad HIMARS, je pri takýchto vojenských stretoch rozhodujúce, aby udržalo ruské posily na uzde a zničilo skládky munície, ktoré by mohli byť použité na rozbitie ukrajinských útokov.

Musia pracovať v tandeme

V ďalšej fáze vojny však kyjevské jednotky pravdepodobne zaujmú lepšie pripravené ruské pozície, najmä na juhu okolo mesta Cherson – oblasti, ktorú kremeľské sily okupujú od marca. Pri týchto útokoch sa budú stále používať vysoko presné rakety ako M31, ale budú musieť pracovať v tandeme s novým variantom rakiet.

Aj samotné Spojené štáty pred časom nahradili svoje rakety M26, ktoré odpália viac ako 600 malých bômb – známych ako „oceľový dážď“, za M31, ktorá má jednu veľkú výbušnú náplň a nezanecháva škodlivú nevybuchnutú muníciu.

Tento týždeň USA oznámili, že pošlú ďalších 625 miliónov dolárov na vybavenie a muníciu na posilnenie kyjevských síl, ktoré sa pripravujú na útoky voči Rusom zakopaných v obranných pozíciách.

Ukrajine budú poskytnuté ďalšie štyri odpaľovacie zariadenia HIMARS, čím sa ich počet celkovo zvýši na 20 takýchto systémov.

USA už prisľúbili ďalších 18 odpaľovacích zariadení v rámci Iniciatívy za bezpečnostnú pomoc Ukrajine, čo je plán na uspokojenie dlhodobých potrieb Kyjeva v oblasti obrany. Očakáva sa, že príchod týchto systémov bude trvať až dva roky.

Ďalšie dôležité správy

WA 11 Andrewsova vojenská základňa - Americký prezident Joe Biden odpovedá na otázky novinárov po vystúpení z lietadla na Andrewsovej vojenskej základni v stredu 20. júla 2022. Biden mal vo štvrtok ráno pozitívny test na ochorenie COVID-19. Podľa hovorkyne Karine Jean-Pierreovej má 79-ročný prezident iba mierne príznaky ochorenia. Pripomenula, že bol štyrikrát zaočkovaný. Proti covidu teraz berie liek Paxlovid. FOTO TASR/AP


President Joe Biden speaks to members of the media after exiting Air F
Neprehliadnite

Spojené štáty sú v strehu, nakúpili protiradiačné lieky za 290 miliónov dolárov