Tento týždeň sa veľa hovorilo o taktických jadrových zbraniach po tom, čo líder ruskej Čečenskej republiky Ramzan Kadyrov povedal, že Moskva by mala zvážiť ich použitie, píše Sky News. 

Kadyrov sa nechal počuť, že po veľkej porážke na bojisku by sa na Ukrajine mali použiť taktické jadrové zbrane.

„Taktické jadrové zbrane neexistujú v tom zmysle, že použitie jadra na bojisku nemožno obmedziť na taktickú úroveň vedenia vojny,“ vysvetľuje Ed Arnold z Kráľovského inštitútu obranných a bezpečnostných štúdií (RUSI).

„Vhodnejšie je o nich hovoriť ako o ‚jadrových zbraniach s menšou silou‘, teda medzi jednou až tridsiatimi kilotonami TNT. Sú oveľa menšie ako strategické jadrové zbrane a z hľadiska ničivej sily by zasiahli len okruh jedného až troch kilometrov, pričom rádioaktívny spad by závisel od výšky (jadrového) hríbu a počasia," priblížil Arnold.

Ich použitie „na Ukrajine by pravdepodobne kontaminovalo aj ruské územie a neexistujú žiadne vojenské ciele, ktoré by bolo treba ničiť takýmito zbraňami, pretože namiesto nich by bolo možné použiť konvenčné prostriedky", spresnil Arnold.

Ďalšie dôležité správy

FILE - In this June 29, 2012 file photo, Gen. David Petraeus testifies before the Senate Armed Services Committee on Capitol Hill in Washington. Petraeus, the retired four-star general who led the U.S. military campaigns in Iraq and Afghanistan, resigned Friday, Nov. 9, 2012 as director of the CIA after admitting he had an extramarital affair. (AP Photo/Pablo Martinez Monsivais, File)
Neprehliadnite

USA by zlikvidovali ruské vojská, ak Putin použije na Ukrajine jadrové zbrane, tvrdí exšéf CIA