Spojené štáty a ich spojenci by zničili ruské jednotky a ich techniku na Ukrajine a takisto by potopili jeho čiernomorskú flotilu v prípade, ak ruský prezident Vladimir Putin použije v krajine jadrové zbrane, varoval v nedeľu bývalý riaditeľ CIA a štvorhviezdičkový armádny generál vo výslužbe David Petraeus, informuje portál The Guardian.

Petreaus uviedol, že nehovoril s poradcom pre národnú bezpečnosť Jakeom Sullivanom o pravdepodobnej reakcii USA na jadrovú eskaláciu zo strany Ruska, o ktorej podľa predstaviteľov administratívy bola Moskva opakovane informovaná.

„Čisto hypoteticky, odpovedali by sme pod taktovkou NATO, zlikvidovalo by všetky ruské konvenčné sily, ktoré môžeme vidieť a identifikovať na bojisku na Ukrajine a tiež na Kryme a každú loď v Čiernom mori," povedal pre televíziu ABC News.

Varovanie prišlo niekoľko dní po Putinovom príhovore, ktorý mnohí interpretovali ako hrozbu väčšej vojny medzi Ruskom a Západom.

Na otázku, či by použitie jadrových zbraní Ruskom na Ukrajine zapojilo Ameriku a NATO do vojny, Petreaus odpovedal, že by to nebola situácia, ktorá by aktivovala článok 5 aliancie, ktorý vyzýva na kolektívnu obranu. Je to preto, že Ukrajina nie je súčasťou NATO - napriek tomu by však „reakcia USA a NATO" bola v poriadku, povedal Petreaus.

Petreaus pripustil, že pravdepodobnosť, že by sa radiácia rozšírila na krajiny NATO podľa článku 5, by sa možno mohla chápať ako útok na člena NATO.

„Možno by sa to mohlo stať," povedal. „Druhým prípadom je, že je to také strašné, že musí existovať reakcia, jednoducho by to nemohlo zostať bez odpovede."

Petreaus však dodal, že do jadrovej eskalácie sa nikto nemá chuť zapojiť. „Musíte však ukázať, že to nemožno v žiadnom prípade akceptovať."

Tlak na Putina sa po ukrajinských ziskoch na východe krajiny v rámci minulotýždňového vyhlásenia zvyšuje a odpor voči mobilizačným snahám v Rusku sa stupňuje. Petreaus si preto myslí, že moskovský líder je „zúfalý".

„Realita na bojisku, ktorej čelí, je podľa mňa nezvratná," povedal. „Žiadna šarlatánska mobilizácia, čo je jediný spôsob, ako to opísať, žiadna anexia, žiadne, dokonca ani zastreté jadrové hrozby ho nemôžu skutočne dostať z tejto konkrétnej situácie. V určitom okamihu bude musieť dôjsť k uznaniu tejto skutočnosti. V istom bode bude musieť dôjsť k nejakému začiatku rokovaní, ktoré, ako povedal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, budú konečným koncom."

Ďalšie dôležité správy

Washington,Dc,,United,States,,Us,President,Joe,Biden,In,White
Neprehliadnite

Počujeme prvé salvy tretej svetovej vojny? Biden reaguje na Putinove vyhlásenia