Práve na konci televízneho vyhlásenia o hurikáne Ian cítil prezident Biden povinnosť vyjadriť sa aj k udalostiam v Moskve. Po opätovnom odsúdení referenda a jednostranných anexií sa obrátil priamo na ruského prezidenta.

„Spojené štáty sú pripravené brániť každý centimeter územia NATO. Pán Putin, nechápte zle, čo hovorím," povedal americký prezident.

Joe Biden tak reagoval na mimoriadne vyjadrenia ruského prezidenta, ktoré odzneli počas dňa. Vo videu (10:17-10:32 min.)

Putin sa snažil svetu pripomenúť, že precedens s jadrovými zbraňami vytvorili Američania v Japonsku v roku 1945. Pridal frázy ako „západná hegemónia bude zničená" a „urobíme to pre náš ľud, pre veľké historické Rusko".

Táto rétorika je teraz skutočne znepokojujúca. Reči o jadrových úderoch sa takmer normalizujú, analyzuje spravodajská televízia Sky News.

Na bojisku Rusko prehráva. Ale tým, že Putin vyhlásil celú krajinu (ktorú sa aj tak snaží udržať) za ruskú, zmenil pravidlá hry.

Teraz môže vytvoriť zdanie obrany a reagovať spôsobom, ktorý by považoval za vhodný. Bojové jadrové zbrane? Čo by viedlo k akej reakcii? Skutočne, kto vie.

Americký poradca pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan povedal, že existuje riziko, že Putin zváži použitie jadrových zbraní. Dodal, že ich spravodajské informácie nenaznačujú žiadne bezprostredné použitie. Upokojujúce.

Je naozaj ťažké odhadnúť, kam to všetko nateraz smeruje. Úprimne, niekedy máme pocit, akoby sme sa už skutočne zapojili do prvých sálv tretej svetovej vojny, uzatvára Sky News.

Ďalšie dôležité správy

JB 1 Samarkand - Ruský prezident Vladimir Putin počas summitu Šanghajskej organizácie pre spoluprácu (SCO) v uzbeckom meste Samarkand 16. septembra 2022. FOTO TASR/AP

Russian President Vladimir Putin attends the Shanghai Cooperation Organisation (SCO) summit in Samarkand, Uzbekistan, Friday, Sept. 16, 2022. (Sergei Bobylev, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)
Neprehliadnite

Putin do troch až štyroch mesiacov odstúpi a ujde, tvrdí bývalý ruský premiér