Do parlamentu sa dostalo vo farbách vládnych aj opozičných strán niekoľko starostov, primátorov, ale aj dvaja šéfovia samosprávnych krajov. Deje sa to opakovane v každom volebnom období. Terajšie parlamentné voľby nie sú výnimka. Navyše žiadny zákon nezakazuje, aby poslanci nemohli vykonávať súbežne aj funkcie v samospráve.

Strany sa k „viacfunkčnosti“ svojich členov stavajú rôzne. Väčšina to toleruje a dokonca podporuje. Napríklad strana Za ľudí mala na svojej kandidátke niekoľko primátorov a starostov a traja sa dokonca dostali do parlamentu. Neúspešná koalícia PS/Spolu mala v svojich radoch tiež niekoľko regionálnych politikov napríklad Katarínu Macháčkovú, primátorku Prievidze. Ostatné strany mali tiež niekoľko regionálnych politikov.

„Na druhej strane v SaS sa riadia interným pravidlom, že poslanec parlamentu by nemal sedieť na dvoch stoličkách zároveň a mal by si uplatňovať len jeden mandát,“ pripomína Dušan Sloboda, analytik Konzervatívneho inštitútu. Príkladom je Milan Laurenčík, ktorý bol starostom obce Terchová, avšak po svojom zvolení do Národnej rady v roku 2016 sa vzdal funkcie starostu.

Aj teraz Juraj Droba (SaS), šéf Bratislavského kraja, tvrdí, že do parlamentu nenastúpi. Podobne sa rozhodla aj Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS), ktorá je v europarlamente, ale bola zvolená aj do Národnej rady. Na druhej strane v minulosti bol banskobystrický župan Vladimír Maňka (Smer-SD) aj europoslancom a tvrdil, že zvláda obe funkcie.

Stíhajú obe funkcie

Otázne je, či je tento postoj férový a zodpovedný voči voličom a občanom daného mesta či regiónu. Ľudia sa môžu cítiť podvedení, že sa ich zvolený zástupca bude ich mestu venovať len na čiastočný úväzok či nie na „plný plyn“.

„Je to úplne legitímne a samozrejme záleží od schopnosti ľudí vykonávať dve náročné pozície,“ myslí si Matúš Sloboda z Fakulty sociálnych a ekonomických vied Univerzity Komenského.

Miroslav Kollár, primátor Hlohovca a čerstvo zvolený poslanec za stranu Za Ľudí si myslí, že zvládať obe funkcie sa dá, ak si človek usporiada čas. „Práca primátora vyžaduje sedem dní do týždňa, takže som na to zvyknutý, navyše chcem dokončiť rozrobené veci v Hlohovci,“ hovorí o svojej motivácii ostať v oboch funkciách.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa