Vo veľkom meste sa mesačná mzda primátora môže vyšplhať aj na štyri tisícky eur. Od začiatku decembra začne platiť novela zákona o platoch starostov a primátorov, ktorú schválil parlament na konci októbra.

Dôvodom na zvyšovanie platov bolo aj to, že po kríze v roku 2011 došlo k zníženiu koeficientov určujúcich základný plat starostov, čo bolo súčasťou takzvaných protikrízových opatrení. Dnes sa už slovenskej ekonomike darí, kríza odznela, takže rásť môžu aj platy.

Platy sú skôr nízke

Poslanci zastupiteľstiev majú navyše podľa novely zákona právo zvýšiť starostovi plat až o 60 percent. V minulosti to bolo dokonca o 70 percent. Načrtnuté platy vyzerajú lákavo, realita je však iná. Ich zvyšovanie nie je nič neobvyklé, ale v praxi býva zväčša závislé viac od politických a osobných vzťahov medzi poslancami a starostom ako od reálnej práce šéfa obce.

Pre TREND to potvrdili viacerí oslovení starostovia. „Áno, plat závisí aj od toho, či má starosta v zastupiteľstve kamarátov a podporu,“ hovorí otvorene Ján Medáček, odstupujúci starosta Veľkého Lapáša pri Nitre.

V menších obciach sa platy dokonca znižujú. „V obciach do päťsto obyvateľov má zastupiteľstvo možnosť so súhlasom starostu jeho plat znížiť až na nulu,“ tvrdí Martin Kollárik, projektový manažér Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť (SGI). V zákone je to preto, lebo chudobným malým obciam by po vyplatení starostu neostali peniaze takmer na nič iné.

Mediálne známy je prípad

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa