Do autonómnych vozidiel je už teraz možné investovať, i keď ešte nie sú bežnou súčasťou dopravy. Budúci rok totiž vstúpi na burzu izraelský Mobileye, ktorý vyvíja a testuje autonómne vozidlá, informuje portál e15.cz. Za viac ako 15 miliárd do pred štyrmi rokmi kúpil aktuálny vlastník Intel.

Značný rast tržieb

„Mobileye za roky pod Intelom zaznamenal značný rast tržieb, dosiahol mnoho technických inovácií a významne investoval priamo do riešenia najzložitejších vedeckých a technologických problémov, ktoré spoločnosti pripravia pôdu na produkciu autonómneho riadenia vo väčšej miere,“ uviedol Intel vo vyhlásení.

Apple
Neprehliadnite

Top technologické udalosti: Ruský „Google“ čelí historickému útoku a Apple s výhrou aj prepadom

Dopyt po elektromobiloch a autonómnych vozidlách sa zvyšuje, preto Intel reaguje zaradením Mobileye na burzu. Intel sa však potýka s radom problémov s výrobou čipov, ktoré sú hlavým zdrojom jeho príjmov, nie je jasné, kedy produkcia dokáže uspokojiť dopyt, informuje portál.

„Predpokladané príjmy Mobileye za rok 2021 by mali byť medziročne o 40 percent vyššie ako za predošlý rok, čo demonštruje silné výhody spolupráce oboch spoločností,“ uviedol šéf Intelu Pat Gelsinger.

Vyvíja riadiace systémy

Mobileye vyvíja riadiacich asistentov, ktorých využíva napríklad Ford alebo Volvo a jeho najväčšie príjmy pochádzajú práve z tohto odvetvia, avšak do budúcnosti by rád vyvinul systém, ktorý umožní plne autonómne riadenie.

cip
Neprehliadnite

Biznis s Taiwanom má byť novou prioritou nielen kvôli čipom. Tie potrebuje aj náš automotive

V spolupráci s nemeckou autopožičovňou Sixt a izraelským startupom Moovit by Mobileye v budúcom roku rád spustil testovanie autonómnej taxislužby v Tel Avive a v Mníchove.

„Rozhodnutie Intelu priviesť Mobileye na burzu je šikovný spôsob, ako umožniť investorom staviť peniaze na technológiu samoriadiacich áut. Mnoho ľudí má určite len veľmi malý záujem investovať do Intelu priamo, a to najmä kvôli problémom okolo čipov,“ myslí si Martin Peers z webu The Information.

Akcie Intelu oslabli. Ako uvádza webový portál, v apríli bola ich hodnota 68 dolárov za kus, v decembri to už je iba 50 dolárov. Záchranou by mal byť nový CEO Pat Gelsinger, ktorý chce vrátiť Intel medzi špičku výrobcov čipov.

BMW iX xDrive50.
Neprehliadnite

BMW si zabezpečilo niekoľko miliónov čipov ročne od INOVA a GlobalFoundries