Japonská skupina Sony v utorok oznámila, že investuje približne 500 miliónov amerických dolárov (431,89 milióna eur) do spoločného podniku s Taiwan Semiconductor Manufacturing Co (TSMC), ktorý v Japonsku postaví továreň na výrobu čipov za 7 miliárd amerických dolárov.

Výstavba továrne, o ktorej japonské médiá minulý mesiac napísali, že bude dodávať polovodiče pre divíziu obrazových senzorov Sony, sa začne v roku 2022, pričom výroba sa má spustiť koncom roka 2024, uviedli obe spoločnosti v tlačovej správe.

Úspech snaživých Japoncov

Toto rozhodnutie predstavuje úspech pre japonské ministerstvo priemyslu. Snažilo sa totiž prilákať najväčšieho svetového zmluvného výrobcu čipov TSMC, aby vybudoval v Japonsku závody, ktoré by zásobovali domácich výrobcov elektroniky a automobilky aktuálne nedostatkovými čipmi.

Okrem toho by mal nový závod priniesť približne 1500 pracovných miest pre špičkových odborníkov. Závod bude vyrábať 22-nanometrové a 28-nanometrové čipy s cieľom uspokojiť silný globálny dopyt po špeciálnych technológiách, uviedli obe firmy. Projekt má „silnú podporu od japonskej vlády,“ dodali, hoci nepovedali, či to zahŕňa aj finančnú podporu.

Čipy problémom pre automobilky

Taiwan je domovom popredných výrobcov čipov, ako je TSMC. Nedostatok týchto komponentov prinútil mnohých výrobcov automobilov obmedziť alebo zastaviť produkciu a zasiahol aj výrobcov spotrebnej elektroniky po celom svete.

TSMC, hlavný dodávateľ spoločnosti Apple, vyrába niektoré z najpokročilejších polovodičov na svete. Spoločnosť sa zaviazala minúť 100 miliárd amerických dolárov v priebehu nasledujúcich troch rokov na rozšírenie kapacity výroby čipov. V americkom štáte Arizona buduje závod na výrobu čipov za 12 miliárd amerických dolárov.

WA 38 archív Mníchov - Na archívnej snímke z 21. februára 2019 logo nemeckého výrobcu čipov Infineon počas valného zhromaždenia spoločnosti v Mníchove. Nemecký výrobca čipov Infineon v utorok 4. mája 2021 mierne zvýšil svoju prognózu tržieb aj marže v súčasnom fiškálnom roku 2020/21, keďže dopyt po čipoch výrazne prevyšuje ponuku. A oznámil, že pokračuje v investíciách do zvýšenia výrobných kapacít. FOTO TASR/DPA 

ARCHIV - 21.02.2019, Bayern, München: Das Logo von Infineon ist auf der Hauptvers
Neprehliadnite

Analytici si nemyslia, že všetky sektory budú rovnako postihnuté nedostatkom čipov