Ford vo štvrtok ohlásil "strategickú spoluprácu" s výrobcom čipov GlobalFoundries. Cieľom je posilnenie dodávok polovodičov, ktorých nedostatok spôsobuje v poslednom čase problémy automobilkám po celom svete.

Detaily neprezradili

Firmy na spoločnej tlačovej konferencii nepredložili detaily spolupráce. Uviedli len, že cieľom je podpora výroby čipov a technologického vývoja v USA a posilnenie dodávok pre Ford. Obe spoločnosti tiež "preskúmajú široké možnosti výroby polovodičov na podporu automobilového priemyslu".

logo americká automobilovka Ford
Neprehliadnite

Ford investuje v Británii do výroby komponentov pre elektromobily

„Je kriticky dôležité, aby sme našli nové spôsoby spolupráce s dodávateľmi, aby sa zvýšila nezávislosť Fordu a Ameriky pri dodávkach technológií,“ uviedol šéf Fordu Jim Farley. „Táto dohoda je len začiatkom a kľúčovou súčasťou nášho plánu vertikálnej integrácie kľúčových technológií,“ dodal Farley.

Obmedzili výrobu

Ford, rovnako ako ďalšie automobilky, bol nútený obmedziť výrobu v niektorých svojich závodoch v tomto roku pre globálny nedostatok čipov, ktorý zasiahol aj ďalšie odvetvia.

Tento problém prinútil firmy v americkom priemysle uvažovať o zmenách v rámci dodávateľských reťazcov, pričom spoločnosti sa chcú spoliehať na vlastnú produkciu alebo diverzifikujú dodávateľov.

GlobalFoundries má tri výrobné závody v USA, jeden v Singapure a jeden v Nemecku.

Ford Kuga 2.5 Duratec FHEV ST-Line X AWD
Neprehliadnite

Ford Kuga FHEV: Najuniverzálnejšie SUV s pohonným systémom, ktorý budí rešpekt