Najväčšia čínska automobilka SAIC Motor kúpi dve lode, ktoré budú schopné prepraviť každá až 7 600 áut. To je takmer dvakrát viac, ako naložia najväčšie lode.

Čínsky výrobca plavidlá kúpi cez svoj dopravnú divíziu Anji Logistic, uviedla s odvolaním na informované zdroje agentúra Bloomberg.

Dopyt je na vzostupe

Celosvetový dopyt po autách je teraz na vzostupe, SAIC má v čine spoločný podnik s nemeckým koncernom Volkswagen a tiež najväčšou automobilkou Generals Motors.

Flotila Anji Logistic pozostáva z 25 lodí s kapacitou 4 300 áut. Dohoda o nákupe dvoch ových plavidiel bude pravdepodobne podpísaná v nadchádzajúcich dvoch týždňoch, uviedli zdroje Bloombergu. Zástupca čínskej automobilky sa k veci odmietol vyjadriť.

KK38 Peking - Čínsky prezident Si Ťin-pching počas príchodu na 110. výročie tzv. sinchajskej revolúcie z roku 1911, 9. októbra 2021 v Pekingu. Čínsky prezident Si Ťin-pching vyzval v sobotu na znovuzjednotenie svojej krajiny s Taiwanom, samosprávnym ostrovom, s ktorým má Peking dlhodobo napäté vzťahy. FOTO TASR/AP
Chinese President Xi Jinping looks as he arrives at an event commemorating the 110th anniversary of Xinhai Revolution at the Great Hall of the People in Beijing, Saturday, Oct. 9, 2021
Neprehliadnite

Rast vývozu Číny v októbri spomalil, prebytok zahraničného obchodu je rekordný

Údaje o zahraničnom obchode Číny cez víkend ukázali, že vývoz automobilov v októbri vzrástol o 86 percent na 220 000, zatiaľ čo vývoz áut za prvých desať mesiacov roka sa viac než zdvojnásobil na 2,43 miliónov. Najväčším vývozcom bola práve spoločnosť SAIC.

Zvýšili export 

Automobilka SAIC podľa agentúry Nová Čína v júli zvýšila svoj exportný cieľ. Tento rok smeruje k dodaniu 55 000 vozov, čo predstavuje medziročný nárast asi o 40 percent.

Spoločnosť Anji Logistic obsluhuje i ďalších výrocov automobilov, vrátane Tesly alebo čínskeho start-upu v oblasti elektromobilov Nio. Jej ročná prepravná kapacita presahuje dva milióny áut.

Cena za stavbu nového plavidla, ktoré dokáže prepraviť 7 600 vozidiel, je podľa poradenskej spoločnosti TreaBoat Research približne 76 miliónov amerických dolárov.

Autosalón v Šanghaji 2019
Neprehliadnite

Čínske elektromobily sa rozhodli dobýjať Európu, dychtivú po nulových emisiách