Výkonná rada Medzinárodného menového fondu (MMF) v pondelok (22. november) schválila dlho očakávané vyplácanie ďalšej časti peňazí z úverového programu pre Ukrajinu. Vláda prezidenta Volodymyra Zelenského tak získa 699 miliónov dolárov, uviedol menový fond.

MMF schválil úverový program pre Ukrajinu v celkovej hodnote päť miliard dolárov v minuloročnom júni, dĺžku programu stanovil na 18 mesiacov. Vyplácanie peňazí u programu sa ale zadrhlo kvôli pochybnostiam ohľadom reforiem a nezávislosti ukrajinskej centrálnej banky.

hranica
Neprehliadnite

Tlejúci konflikt - Európska únia zakročí proti Rusku, ak si to vyžiada situácia

Po započítaní najnovšej čiastky zatiaľ bolo z úverového programu pre Ukrajinu uvoľnených zhruba 2,8 miliardy dolárov. Výkonná rada MMF v pondelok schválila predĺženie platnosti programu so júna budúceho roka.

Program zaväzuje Ukrajinu k tomu, aby zabezpečila udržateľnosť svojho dlhu, ochránila nezávislosť centrálnej banky, zaistila infláciu do cieľového rozpätia a bojovala s korupciou, poznamenala agentúra Reuters.

Rozhodnutie MMF je priaznivou správou pre Zelenského vládu, ktorá sa potýka s nárastom počtu prípadov nákazy koronavírusom, rastúcou infláciou a síliacimi obavami z presunu ruských vojsk k východnej hranici Ukrajiny.

„Využijeme tieto prostriedky na podporu inflačného systému a na boj s dopadmi covidu-19,“ napísal Zelenskyj na svojom twitterovom účte. „Program MMF bude pokračovať,“ dodal.

JB 15 Grodno - Poľskí policajti a príslušníci pohraničnej stráže stoja pri plote s ostnatým drôtom, zatiaľčo migranti z Blízkeho východu a iných krajín, ktorí sa pokúšajú prekročiť hranice z Bieloruska do Poľska, sa zhromažďujú na hranici pri bieloruskej dedine Grodno 9. novembra 2021. Migranti, ktorí sa chcú dostať z Bieloruska do Poľska, sa pokúsili v pondelok na hranici prekonať bariéry, informovali agentúry. Podľa agentúry AP na videozáznamoch, ktoré zverejnili bieloruské médiá, vidno, ako m
Neprehliadnite

Ukrajina zdvojnásobí počet pohraničníkov na hraniciach s Bieloruskom