Ukrajina poprela správy o údajnom hromadení ruských vojakov a vojenskej techniky neďaleko jej východných hraníc, ktoré vyvolali obavy z ďalšej možnej eskalácie konfliktu medzi Kyjevom a proruskými separatistami. Informovala o tom v utorok agentúra AFP.

Zábery zverejnené v posledných dňoch na sociálnych sieťach ukazovali ruské vojenské konvoje s tankami a raketami na juhozápade krajiny - pri ukrajinských hraniciach.

Znepokojené USA

Hovorca hovorca amerického ministerstva obrany John Kirby v pondelok oznámil, že Washington situáciu monitoruje. Denník The Washington Post zase citoval amerických predstaviteľov, ktorí vyjadrili v súvislosti s hromadením ruských vojakov a techniky na ukrajinských hraniciach znepokojenie.

Ukrajinské ministerstvo obrany však v pondelok neskoro večer uviedlo, že v blízkosti hraníc neboli pozorované „žiadne presuny ruských vojakov". Rezort obrany zároveň dodal, že zverejnené videá by mohli byť „súčasťou špeciálnych informačných a psychologických operácií".

Zelenskyj rokoval s Bidenom

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v utorok uviedol, že o konflikte na východe Ukrajiny rokoval s americkým prezidentom Joeom Bidenom na okraji klimatickej konferencie COP26 v Glasgowe.

„USA naďalej podporujú územnú celistvosť a reformy na Ukrajine," napísal Zelenskyj v príspevku na Twitteri.

Rusko nikoho neohrozuje

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v utorok taktiež odmietol správy o údajnom hromadení ruských vojsk na hraniciach s Ukrajinou a zdôraznil, že nie je treba „strácať čas zaoberaním sa tvrdeniami s nízkou kredibilitou".

„Pohyb našej vojenskej techniky a armádnych jednotiek... je výlučne našou záležitosťou," povedal novinárom. „Rusko nikdy nikoho neohrozovalo," dodal.

Jarné manévre na hraniciach 

Obavy Kyjeva i medzinárodného spoločenstva vzbudili tohtoročné vojenské manévre Ruska, v rámci ktorých vyslala Moskva na prelome marca a apríla do oblastí pri hraniciach s Ukrajinou tisíce vojakov.

Zúčastnili sa tam na vojenskom cvičení považovanom za najväčšie od roku 2014, keď Rusko anektovalo ukrajinský Krymský polostrov, respektíve odvtedy, ako začalo podporovať separatistických povstalcov na východe Ukrajiny. Moskva svoje jednotky z ukrajinských hraníc po niekoľkých týždňoch stiahla.

Ozbrojený konflikt na východe Ukrajiny - v Doneckej a Luhanskej oblasti - si už vyžiadal viac ako 13-tisíc obetí. Ukrajina a jej západní spojenci obviňujú Rusko z vysielania vojakov a zbraní na podporu separatistov v Donbase, čo však Moskva popiera.

Summit Krymskej platformy v Kyjeve
Neprehliadnite

Ukrajina tvrdí, že Rusi zadržali vyše 50 krymských Tatárov