Ukrajina ponúkla ruskému plynárenskému gigantu Gazprom zľavu 50 percent zo súčasnej tarify za dodatočný tranzit plynu do Európy. Oznámil to hovorca ukrajinského prezidenta Serhij Nykyforov.

Tajomník ukrajinskej bezpečnostnej rady Oleksij Danilov krátko predtým uviedol, že Kyjev je pripravený zvýšiť ročný tranzit plynu do Európy o 55 miliárd metrov kubických zo súčasných 40 miliárd metrov kubických dohodnutých v rámci päťročnej zmluvy s Gazpromom. Krajina je tiež pripravená vyhovieť žiadosti o zvýšenie dodávok plynu do Moldavska. Žiadne ďalšie podrobnosti však neoznámil, napísala agentúra Reuters.

JB 32 Kišiňov - Voliči si preberajú hlasovacie lístky počas hlasovania v predčasných parlamentných voľbách v Moldavsku, vo volebnej miestnosti v Kišiňove 11. júla 2021. V Moldavsku sa v nedeľu konajú predčasné parlamentné voľby. Prezidentka tejto východoeurópskej krajiny Maia Sanduová dúfa, že sa jej v nich podarí posilniť pozíciu voči proruským stúpencom jej predchodcu Igora Dodona. Dodonovi podporovatelia majú v doterajšom parlamente väčšinu, takže môžu blokovať jej proeurópsku politiku, píše
Neprehliadnite

Plynová kríza v Moldavsku povedie k vyhláseniu výnimočného stavu

Gazprom má právo zarezervovať si dodatočné tranzitné kapacity naviac k tým, ktoré si už vyjednal skôr, a ktoré využíva. V tomto roku ale odmietal kupovať si veľké objemy voľných kapacít cez Ukrajinu. Ukrajinský prevádzkovateľ plynovodov minulý týždeň navyše uviedol, že Rusko posiela cez Ukrajinu ďalej do Európy menej plynu, než na aké objemy sa zaviazalo v zmluve.

Európa v tomto roku zažíva prudký rast cien plynu, ktorý vedie aj k zdražovaniu elektriny. Rusko čelí obvineniam, že zámerne odmieta zvyšovať dodávky plynu na európsky trh, aby si zabezpečilo rýchly súhlas so spustením plynovodu Nord Stream 2. Moskva tieto obvinenia odmieta.

KATASTROFICKÉ
SCENÁRE
Analytici predpovedajú,
že za plyn aj elektrinu
si čoskoro budeme
priplácať od 5 do 15
percent.
Neprehliadnite

Putin hovorí, že za problém so zemným plynom si Európska únia môže sama

Nord Stream 2 už je hotový, zatiaľ ale nemá v Nemecku potrebné povolenia. Plynovod bude dodávať plyn z Ruska po dne Baltského mora priamo do Nemecka, jeho kapacita je 55 miliárd metrov kubických za rok. Od roku 2011 už je v prevádzke plynovod Nord Stream 1, ktorý vedie paralelne a má rovnakú kapacitu.

Kontrolu nad Gazpromom má ruský štát. Kremeľ aj Gazprom už niekoľkokrát uviedli, že Rusko plní všetky dlhodobé záväzky na dodávku plynu, ktoré má s európskymi odberateľmi uzatvorené. To potvrdzujú aj najväčšie plynárenske firmy v Európe, ktoré od Gazpromu nakupujú. Ruský prezident Vladimir Putin tento týždeň vyhlásil, že Rusko je pripravené po schválení nového plynovodu zvýšiť okamžite dodávky plynu do Európy o zhruba desať percent.

Ruské dodávky plynu nestačia na rýchle doplnenie prázdnych európskych zásobníkov. Dôvodom je rastúci dopyt priamo v Rusku a obmedzenie dodávok cez Ukrajinu.
Neprehliadnite

Gazprom a Európa: Komplikované, ale nevyhnutné partnerstvo