Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR pripravuje registráciu na očkovanie, v rámci ktorej by si občania mohli voľne vybrať vakcíny na očkovanie proti ochoreniu Covid-19. Možnosťou by boli aj neregistrované vakcíny. Vakcínou od AstraZenecy by sa na Slovensku malo očkovať aj ďalej. Avizoval to minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) pred stredajším rokovaním vlády.

„Budeme pracovať na tom, aby občan mal voľný výber vakcín vrátane neregistrovaných," informoval s tým, že na nábeh tohto systému potrebujú približne dva až tri týždne, teda by mohol fungovať od 1. júna.

KK8 Velen - Na archívnej snímke z 3. apríla 2021 muž dostáva vakcínu od spoločnosti AstraZeneca v nemeckom Velene. Ľuďom vo veku pod 60 rokov, ktorí dostali v Nemecku prvú dávku očkovacej látky proti koronavírusu od spoločnosti AstraZeneca, podajú druhú dávku od inej firmy. V utorok 13. apríla 2021 sa na tom dohodol spolkový minister zdravotníctva s regionálnymi ministrami. FOTO TASR/DPA
ARCHIV - 03.04.2021, Nordrhein-Westfalen, Velen: Ein älterer Mann wird im Impfzentrum im Kreis Borken mit dem
Neprehliadnite

Slovensko pozastavilo očkovanie AstraZenecou pre ľudí, ktorí ju majú dostať po prvý raz

Na margo pozastavenia očkovania prvou dávkou látky od spoločnosti AstraZeneca šéf rezortu zdravotníctva uviedol, že jedným z menej závažných dôvodov je úmrtie, ktoré sa stále prešetruje. „Hlavný dôvod je, že tých očkovacích látok nie je dostatok," povedal. Osoby, ktoré majú mať druhú dávku tejto vakcíny, ju dostanú. Ľudia, ktorí mali dostať prvú dávku tejto látky, dostanú vakcínu od spoločnosti Pfizer.

Rezort plánuje zapojiť do očkovania aj všeobecných lekárov pre dospelých. „Do portfólia dostanú všetky druhy vakcín okrem Pfizeru," dodal Lengvarský.