V prvom rade musí audítor odobriť predbežnú účtovnú závierku za minulý rok a potvrdiť vykázaný zisk. Nutné tiež bude dostať do plusu vlastné imanie poisťovne. Jeho hodnota ku koncu decembra 2016 bola mínus 67 miliónov eur. Poisťovňa na jeho dorovnanie použije celý dosiahnutý zisk, no stačiť to nebude. Potrebná bude ďalšia pomoc štátu.

„Manažment poisťovne urobil všetko preto, aby VšZP mohla odísť spoza ozdravného plánu. Vyčerpal všetky svoje možnosti a naplnil predpoklady. Je ešte na audítoroch, aby preskúmali účtovnú závierku a na základe toho dôjde zo strany akcionára k dofinancovaniu vlastného imania,“ povedal minister zdravotníctva Tomáš Drucker.

O dofinancovaní rozhodne vláda

Ako priblížil, prebehnúť by to malo peňažným vkladom do základného imania spoločnosti. Prostriedky na to určené budú uložené v Štátnej pokladnici a ich použitie bude viazané na súhlas vlády a nebude možné ich použiť na bežné výdavky. Predchádzať tomu má zmena stanov a uznesenia vlády.

Všeobecnej zdravotnej už štát pomohol na konci minulého roka, keď jej cez zvýšené platby za svojich poistencov poslal 60 miliónov eur. Pomohli aj ekonomicky aktívni poistenci, ktorí na odvodoch vlani uhradili o 100 miliónov eur viac, ako sa čakalo. Opatrenia, ktoré zaviedla VšZP v rámci ozdravného plánu nariadeného Úradom pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou usporili poisťovni dokopy 137 miliónov eur.

Generálny riaditeľ poisťovne Miroslav Kočan pripomenul, že popri tom minulý rok došlo v nemocniciach k nárastu platov dokopy o 23 miliónov eur, čo musela VšZP kompenzovať. Rovnako ako zvýšené náklady ambulancií na zapojenie sa do elektronického zdravotníctva zhruba štyrmi miliónmi eur. Viac mali dať aj na zdravotnú starostlivosť svojich poistencov. Napríklad počet výkonov v jednodňovej zdravotnej starostlivosti stúpol o takmer 10-tisíc, MR vyšetrenia o päťtisíc a na liečbu v zahraničí vynaložili viac o 2,5 milióna eur.

Historicky najlepší výsledok

Zisk 35 miliónov eur, s ktorým VšZP ukončila minulý rok je jej historicky najlepší hospodársky výsledok od jej vzniku v roku 2005. Kumulatívna strata minulých rokov je 229 miliónov eur. Napriek tomu M. Kočan hovorí, že poisťovňa je podľa nich ekonomicky ozdravená, rezervné fondy naplnené, solventnosť zabezpečená. „Bol to veľmi náročný rok a som rád, že pre nás skončil úspechom. Teraz sa budeme môcť sústrediť na projekty podporujúce zlepšovanie kvality zdravotníckych služieb,“ povedal.

Budúci rok plánujú v poisťovni pokračovať v rozširovaní elektronických služieb a prioritou má byť odbúranie prekážok v dostupnosti zdravotnej starostlivosti. Ako priblížil M. Kočan aj v rozhovore pre TREND, plánujú zaviesť bezlimitné úhradové systémy pre ambulantných špecialistov či prevádzkovateľov CT a MR pracovísk. Zmeny by sa mali dotknúť aj vyhodnocovaniu kvality zdravotnej starostlivosti u poskytovateľov.

V pluse mali skončiť aj súkromné zdravotné poisťovne. Dôvera presnú výšku vlaňajšieho zisku v tejto chvíli ale vraj nevie odhadnúť. Podľa predbežných informácií by mal byť v podobnej výške ako v roku 2016, kedy bola Dôvera v pluse 12,76 miliónov eur. 

Poznámka: TREND.sk patrí do vydavateľstva News and media Holding, ktoré spolu s Dôverou patrí Pente.